Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i Prezydent Litwy Gitanas Nausėda podczas spotkania w Wilnie. Fot. Roberto Dačkus / Prezydencja
Niemcy zaoferowały, że większość z dodatkowych 3500 żołnierzy, które planują rozmieścić w siłach NATO, zostanie rozmieszczonych na ich terytorium, a nie na Litwie, jak wcześniej obiecywały, według własnych źródeł.
VŽ napisał już, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał wzmocnienie obecności wojskowej NATO na Litwie do poziomu brygady.
„Powiedziałem wcześniej, a tym razem powtórzę, że jako członkowie NATO jesteśmy zaangażowani w obronę każdego centymetra NATO. Planowaliśmy zwiększyć nasz wkład we wzmacnianie wschodniej flanki NATO, jesteśmy zamierzając stworzyć silną brygadę, rozmawialiśmy o tym między sobą i będziemy musieli działać w tym kierunku ”- powiedział O. Scholz podczas swojej wizyty na Litwie tym razem.
Takie posunięcie Niemiec znacząco wpłynęłoby na liczbę obcych sił rozmieszczonych w krajach bałtyckich, co odstraszyłoby rosyjską agresję.
Według zachodnich urzędników, na których opierał się Financial Times, najnowsza propozycja Berlina polega na rozmieszczeniu 3500 żołnierzy w Niemczech i wysłaniu ich na Litwę tylko w razie potrzeby. Siły miałyby również stałą kwaterę główną na Litwie z 50-60 pracownikami, a reszta personelu przyjeżdżałaby do kraju regularnie na studia.
Na Litwie batalion NATO dowodzą żołnierze niemieccy i według obecnego pomysłu brygada miałaby uzupełniać grupę bojową już rozlokowaną na Litwie.
Berlin powiedział, że taka propozycja może być łatwo wdrożona ze względu na geograficzną bliskość Litwy i Niemiec. VŽ przypomina, że z Wilna do Berlina jest około 900 km.
Według Financial Times, minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis określił niemiecką propozycję jako „dobry początek dyskusji”. Dodał jednak: „Nadal jest dużo miejsca na większe kroki, ponieważ obecna sytuacja bezpieczeństwa w regionie pozostaje niepewna.
Niemieckie Ministerstwo Obrony ani nie skomentowało, ani nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło tym zarzutom.
Wilno liczy, że przywódcy NATO w Madrycie pod koniec czerwca zdecydują o rozszerzeniu międzynarodowych batalionów rozmieszczonych w krajach bałtyckich i Polsce o brygady.
Na razie tylko obietnice
Kanclerz Niemiec wielokrotnie obiecywał zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, tłumacząc zaangażowanie Berlina w dostarczanie Ukrainie nowoczesnej broni. Zapewnił też, że dostawy broni będą koordynowane z partnerami europejskimi i NATO.
„Oczywiste jest, że Ukraina potrzebuje dodatkowej broni do samoobrony” – powiedział Scholz, dodając, że Niemcy dostarczały Ukrainie broń od początku inwazji, jak cytuje niemiecki DW.
„W tym krytycznym momencie znacznie poszerzamy nasze wsparcie: m.in. dostarczamy Ukrainie nowoczesny system przeciwlotniczy i radar wykrywania artylerii” – dodał kanclerz.
Niemcy już ogłosiły zamiar dostarczenia Ukrainie haubicy Panzerhaubitze 2000, systemu przeciwlotniczego Iris-T oraz systemu rakiet wielokrotnego startu Mars.
Ukraina powiedziała, że otrzymała tylko 10% broni, którą Zachód obiecał Kijowowi w celu odparcia rosyjskiego ataku. Wcześniej kraj powiedział, że Kyjiv nie otrzymał jeszcze ani jednej niemieckiej broni, pomimo oświadczeń pana Scholza.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.
Temat dotyczący otoczenia biznesowego
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”