Protest zwrócił uwagę na maltretowanych Ukraińców – głównie w Polsce, ale tam nie ma możliwości aborcji

„Jedną z historii, która najbardziej mi przypomina, jest historia Tatiany, która po masakrze w Bučy szuka syna i nazywa to marzeniem, aby znaleźć syna. Ale wie, że to marzenie się nie udało, bo miała jego syna i jego przyjaciół pochowanych w jego ogrodzie. Inne historie dotyczą rosyjskich okupantów, którzy zgwałcili kobietę, twierdząc, że jej mąż jest nazistą, a ich syn ogląda i słyszy wszystko w innym pokoju. Delphi powiedział organizator Jeans Day Tadas Gudauskas.

Mieszkaniec Wilna, który zatrzymał się, aby zrobić zdjęcia, powiedział, że trudno było obejrzeć materiał.

„Myślę, że każdy, kto tu przychodzi, powinien go mieć, ponieważ oglądamy zdjęcia w Internecie, ale te zdjęcia… Boli. Wszyscy musimy mieć świadomość, że takie sytuacje mogą nam się przydarzyć. Nie ma tu nawet słów – powiedziała wilnianka.

Inny mężczyzna powiedział, że rozmawiał z wnukiem o zachowaniu armii rosyjskiej.

„Mówię mojemu wnukowi o okropnym zachowaniu armii rosyjskiej na Ukrainie. Moim zdaniem w tym kraju dzieje się prawdziwe ludobójstwo. Można je powstrzymać. Może zostać zawieszone przez armię ukraińską, dzielni Ukraińcy. by im pomóc” – powiedział.

Inna kobieta powiedziała, że ​​bała się swoich dzieci, wnuków i prawnuków.

„To straszne, jak wielu ludzi może być okrutnych i jak wielu Rosjan nie może zrozumieć, co się dzieje na świecie, jacy są oddzieleni lub jacy są głupi. Trudno powiedzieć. Bardzo przerażające. Przerażające dla moich dzieci, dla moich wnuków, prawnuki. Naprawdę przerażające. „Kto może z tego wyjść, bo jak bardzo świat próbuje mówić – nic nie wychodzi” – powiedziała.

Akcja odbyła się w przeddzień Jeans Day. Ten ostatni ma na celu zapobieganie i edukację nadużyć seksualnych.

„W tym roku na Litwie nieco przechyliliśmy kampanię i tą kampanią pokazujemy naszą solidarność z narodem ukraińskim. Nie możemy powiedzieć, że solidaryzujemy się tylko z Ukrainkami, ponieważ mężczyźni i kobiety są ofiarami wykorzystywania seksualnego. A celem Dnia Dżinsów jest powiedzenie: nie do wykorzystywania seksualnego” – powiedział T. Gudauskas, organizator Dnia Dżinsów.

Organizator wystawy twierdzi, że ofiarom należy zapewnić bezpłatną i wysokiej jakości pomoc psychologiczną.

„Sam jestem molestowany seksualnie od 12 lat i mogę powiedzieć, że najbardziej potrzebuję pomocy psychologa. A uchodźcy wojenni powinni otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną i wysokiej jakości pomoc psychologiczną” – wyjaśnił T. Gudauskas.

Największy problem ofiar wykorzystywania seksualnego występuje w Polsce. Według ONZ od początku wojny do Polski uciekło około 3 mln osób. 90% z nich to kobiety i dzieci. Kobieta, która była często wykorzystywana seksualnie przez armię rosyjską, jest nieunikniona, a aborcji w Polsce praktycznie nie ma.

Ma najsurowsze przepisy w Europie. Chociaż aborcja w przypadku wykorzystywania seksualnego nie jest w Polsce zakazana, potrzebne są dowody. Ukraińcy nie mogą ich złożyć.

„Myślę, że jest jeszcze okazja, by zaprosić na Litwę i nie tylko stworzyć warunki do aborcji, ale trzeba też porozmawiać o pomocy psychologicznej. To nie może być tylko aborcja. Musi być też pomoc psychologiczna” – powiedział T. Gudauskas.

„Właśnie doszliśmy do naszej wiedzy w tym czasie. Wiemy, jakie przepisy obowiązują na Litwie i mogę tylko powiedzieć, że wszyscy ludzie, którzy mają status migranta, niezależnie od tego, czy pochodzą z Białorusi, czy z Ukrainy, świadczą wszystkie usługi naszego systemu opieki zdrowotnej. jest to legalne i dostępne dla obywateli Litwy” – powiedział minister zdrowia Arūnas Dulkys zapytany o tę sytuację.

„Wszystko, co chcemy powiedzieć, ale teraz, jaka jest sytuacja polityczna i są politycy, którzy mówią o wykorzystywaniu seksualnym jako grze lub czymś naturalnym, to nie jest dobra reprezentacja i pokazuje, że ta wola polityczna w ogóle nie istnieje” Delphi powiedział organizator Jeans Day T. Gudauskas.

Sytuacja kobiet-ofiar wykorzystywania seksualnego z Ukrainy ma zostać omówiona w polskim parlamencie w maju.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *