Ponad 50 artystów z całego świata, od Australii po Stany Zjednoczone i Europę. Dzieła sztuki – do 30 cm. Rzeźba zbiorowa opowiadająca o Kownie, którą łączą dwa słowa – pamięć i przyszłość.
Wczoraj w budynku sąsiadującym z historyczną Prezydencją Republiki Litewskiej otwarto wystawę zorganizowaną w ramach programu Kowno 2022, inspirowaną międzywojenną architekturą Kowna.
Wystawa „Pamięć / Przyszłość” otwiera cały świat – współpracę międzynarodową, partnerstwa, żywy dialog o Kownie na świecie i świecie w Kownie. To otwarta dyskusja o tym, kim jesteśmy i jak widzą nas inni.
Wystawę zainicjowała grupa niemieckich artystów-kuratorów „Konsortium” (Lars Breuer, Sebastian Freytag, Guido Münch).
„Chcieliśmy oddać hołd międzywojennemu modernizmowi miasta. Za każdym razem, gdy odwiedzaliśmy i pracowaliśmy w Kownie (2014 i 2015), podziwialiśmy różnorodność wyrazów architektonicznych w mieście. Energia z czasów, gdy Kowno było prowizoryczną stolicą. dużo wysiłku artystów i architektów, aby stworzyć nowe oblicze miasta i państwa.
Można poczuć energię z czasów, gdy Kowno było stolicą prowizoryczną.
Konsortium współpracuje z wieloma artystami, wymieniamy się pomysłami i wspólnie prezentujemy wystawy w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Chcieliśmy włączyć Kowno do tej globalnej sieci – wyjaśnia jeden z kuratorów wystawy S. Freytag.
Myśląc o tym, jak przedstawić modernizm Kowna, w pierwszej kolejności pojawiła się myśl o ogromnym modelu, który odpowiadałby przeszłości miasta i temu, co mogłoby powstać w przyszłości.
„Koncepcja tej wystawy to nie lada wyzwanie, bo chcemy zachować zarówno równowagę, jak i harmonię. Jest to wystawa prac zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, na których jest ponad pół setki. Twórcy z przyjemnością zaprezentowali swoje naprawdę kontrastujące prace” – powiedział Lars Breuer, kurator wystawy.
Artyści inspirowali się nie tylko architekturą okresu międzywojennego, ale także ówczesną współpracą architektów, projektantów i artystów. W okresie międzywojennym, kiedy Kowno było stolicą państwa, odbywały się tam wymiany międzynarodowe i międzykulturowe, a także architekci i artyści nie tylko z Litwy, ale także z Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Dlatego to zbiorowe dzieło sztuki jest jak symboliczny hołd złożony międzynarodowej historii miasta.
„Daliśmy artystom możliwość elastycznego i otwartego podejścia do zadania. Opowiedzieliśmy im o historycznym tle Kowna, architekturze miasta i pozwoliliśmy samodzielnie znaleźć rozwiązanie. Większość artystów ma nigdy nie odwiedzili Kowna, ale przyjadą na wystawę” – powiedział Lars Breuer.
Inspiracja: S. Freytag i L. Breuer nie kryją podziwu dla różnorodności wyrazów architektonicznych w Kownie. / Fot. J. Balašaitis
Wystawa zorganizowana przez Kowno 2022 została otwarta przy ul. Gimnazijos. 4, w wyjątkowym odrestaurowanym budynku w pobliżu historycznej Prezydencji Republiki Litewskiej.
Historia budynku rozpoczęła się około 1850 roku, kiedy to przy ul. Gimnazijos powstały dwa pierwsze domy. 1856 Budynek kupił kupiec Jonava Wolf Bregovsky. W jednym z domów zainstalowano pokoje mieszkalne i wybudowano obok domu sklepy – „lawki”, które stały na fasadzie placu targowego („Jarmoračnaya”, dziś prezydencki ogród).
W sąsiednim domu znajdują się również pokoje mieszkalne, a obok domu przy ul. połowa dostarczona do sklepów. 1882–1883 W jednym z budynków czasowo funkcjonowało Państwowe Gimnazjum dla Dziewcząt (dziś Gimnazjum Aušra).
Pomieszczenia służyły wówczas do handlu. Przed remontem budynku mieściło się w nim Litewskie Stowarzyszenie Samarytan, nauka jazdy, fryzjer itp.
Wystawa odbędzie się od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00. Jest otwarty do 1 lipca. Wstęp wolny.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.