Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który spotkał się we wtorek z premierem Sakartvela Iraklim Garibashvilim na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, wyraził poparcie dla integracji europejskiej Tbilisi.
Na początku marca Sakartwell złożył formalny wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej wkrótce po tym, jak zrobiła to Ukraina, która walczyła z rosyjską inwazją.
Podczas spotkania z premierem kraju G. Nausėda pogratulował Sakartvelasowi wypełnienia w krótkim czasie drugiego kwestionariusza Komisji Europejskiej i wykonania kolejnego kroku naprzód.
krok w kierunku ściślejszej integracji z UE.
„Litwa popiera europejską i euroatlantycką ścieżkę integracji Sakartwella iz wielkim niepokojem śledzi rosyjskie próby uniemożliwienia Sakartwellowi i innym suwerennym państwom podejmowania samodzielnych decyzji w sprawie kierunku polityki zagranicznej ich kraju” – powiedział w komunikacie prasowym.
Komisja Europejska musi w czerwcu podjąć decyzję o przyznaniu statusu kraju kandydującego Sakartvelowi, Ukrainie i Mołdawii.
Nawet jeśli ten status zostanie zapewniony, strony staną przed długim i skomplikowanym procesem akcesyjnym. Będą musieli przeprowadzić daleko idące reformy, aby sprostać politycznym i gospodarczym standardom Wspólnoty.
W sierpniu 2008 r. Rosja przeprowadziła atak naziemny na Sakartwelę przeciwko prorosyjskim separatystom w regionie Osetii Południowej.
Po wojnie Sakartvel pozostał podzielony, a Rosja uznała Osetię Południową i inny separatystyczny region, Abchazję, za niepodległe państwa i teraz miała tam wojska.
Sakartvel i Ukraina podpisały umowy stowarzyszeniowe z UE.
Pan Nausėda spotkał się również z Mathiasem Cormannem, sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Europejskiej i Rozwoju (OECD) w Davos.
Prezydent podziękował mu za zdecydowaną decyzję organizacji o wykluczeniu Rosji i Białorusi ze wszystkich instytucji OECD – czytamy w raporcie.
„Dziś musimy mówić nie tylko o agresji Rosji na Ukrainę i odwetowych działaniach cywilizowanego świata, ale także o planowaniu odbudowy Ukrainy i pomocy w skierowaniu kraju z powrotem na drogę do odbudowy. rozwoju” – powiedział G. Nausėda.
„Fakt, że OECD poparła inicjatywę Litwy i Polski utworzenia biura dla Ukrainy jest bardzo ważny dla przyszłości Ukrainy. „Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju będzie odgrywać ważną rolę we wspieraniu Ukrainy i jej gospodarki wyzdrowieć” – dodał.
Według Prezydencji G. Nausėda poprosił Sekretarza Generalnego OECD o ocenę możliwości przeniesienia misji Ukrainy z Paryża do Kijowa w najbliższej przyszłości.
Prezydent podkreślił, że będzie to ważne moralne wsparcie dla państwa walczącego z rosyjską agresją.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”