Szef OECD: Nie mam wątpliwości, że UE będzie miała minimalny podatek od osób prawnych

Mathias Cormann, dyrektor OECD. Skanowanie zdjęć

Mathias Cormann, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), powiedział, że nowy globalny system podatkowy z minimalnym podatkiem od osób prawnych może wejść w życie od 2024 roku.

Powiedział również, że nie ma wątpliwości, że 27-członkowa Unia Europejska, której członkowie muszą jednogłośnie poprzeć taką decyzję, wprowadziła minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15%, zgodnie z przewidywaniami od 2023 roku.

„Polska jest znana z tego, że niektóre kwestie poruszają dość otwarcie, ale ministrowie finansów UE spotykają się dziś (w celu omówienia dyrektyw unijnych) i nie mam wątpliwości, że zostanie znalezione rozwiązanie, które pozwoli zalegalizować minimalny podatek od osób prawnych we Wspólnocie” – powiedział World Economic Forum. powiedział we wtorek na dorocznym spotkaniu w Davos.

„Historyczne porozumienie” idzie naprzód

Pasak, M. Cormanno, 2021. „Historyczne porozumienie” zatwierdzone przez 140 krajów w październiku musi być realizowane poprzez umowy międzynarodowe (dotyczące podziału podatków od osób prawnych między jurysdykcjami) oraz prawo krajowe (legalizujące minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15%).

Większy postęp osiągnięto we wdrażaniu części umowy dotyczącej dochodu minimalnego. UE, Szwajcaria, Wielka Brytania i inne kraje aktywnie uczestniczyły we wdrażaniu tej umowy.

„Kiedy będziemy mieli masę krytyczną krajów, które wprowadziły minimalny podatek emerytalny w swojej jurysdykcji, nie będzie zachęty dla innych krajów, aby tego nie robiły, ponieważ kraje, które nie pozwolą innym krajom na zebranie tych pieniędzy”, mówi Cormann .

Pan Cormann przyznał, że w odniesieniu do części umowy o podziale podatku pomiędzy jurysdykcje, strony wciąż mówią „dużo i mniej” o realizacji tego przepisu przy podpisywaniu umów odrębnej umowy międzynarodowej. Wyzwania pojawiają się nie tylko w UE, ale także w Kongresie USA.

„Na początku mieliśmy nadzieję, że to wielostronne porozumienie osiągniemy w połowie tego roku. Teraz wierzymy, że zostanie to osiągnięte do końca tego roku” – powiedział Cormann.

Według szefa OECD ministrowie finansów z 20 głównych krajów spotkają się w lipcu na Bali, aby uzgodnić pozostałe „szczegóły techniczne” i opracować traktat.

– Spodziewam się, że praktyczna realizacja porozumienia rozpocznie się w 2024 roku – dodał szef OECD.

Minimalny podatek dochodowy został poparty przez PE

Parlament Europejski (PE) w dniu 19 maja poparł wniosek Komisji Europejskiej, który wprowadzi w życie UE wejdzie w życie międzynarodowe porozumienie w sprawie minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15%.

Jednak takiej decyzji nie popiera Polska, która obawia się utraty wpływów podatkowych. Dyrektywa musi zostać zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie, zanim będzie mogła wejść w życie.

Jak uzgodniono jesienią ubiegłego roku między 140 krajami za pośrednictwem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Dyrektywa europejska przewiduje:że minimalna europejska stawka podatkowa w wysokości 15% będzie miała zastosowanie do grup biznesowych o rocznych obrotach 750 milionów euro. EUR.

Druga część wielostronnego porozumienia osiągniętego w październiku ubiegłego roku stanowi, że niezależnie od tego, gdzie spółka-matka około 100 największych światowych firm (o rocznych przychodach przekraczających 20 mld euro), część zysków trafi do jurysdykcji z które firmy te sprzedają towary i usługi.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.