Chce rosyjskiej ropy i chwali Putina.
Wszystkie artykuły z tego cyklu
|
|
|
|
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!
Premier Słowacji Robert Fico ogłoszenieTo Rafineria Slovnaft nie będzie dostarczać oleju napędowego na Ukrainę, jeśli Kijów nie wznowi wstrzymania dostaw ropy od rosyjskiego koncernu Łukoil.
Według słowackiego premiera dostawy oleju napędowego z rafinerii Slovnaft stanowią 10 proc. zapotrzebowania Ukrainy na ten produkt. „Odmawiam udziału w debacie o tym, co było pierwsze: kura czy jajko. Faktem jest, że kończy nam się ropa” – mówi R. Fico.
Premier Słowacji podkreślił, że wraz z ministrem spraw zagranicznych Jurajem Blanarem przyjął Ambasadora Ukrainy w Bratysławie Myrosława Kastrana. „Powtórzyłem, że podtrzymujemy przyjęte przez nas środki i oświadczenia oraz że dalsze stosowanie tych bezsensownych sankcji zaszkodzi jedynie Ukrainie, Słowacji i Węgrom, pozostawiając Rosję w dużej mierze nietkniętą”, – twierdzi A. Fico.
Szef słowackiego rządu powiedział także, że kwestia tranzytu rosyjskiej ropy nie może zmienić stosunku władz słowackich do wojny na Ukrainie. Doszedł do wniosku, że działania wojenne muszą zakończyć się natychmiastowym zawieszeniem broni, a żądanie rzucenia Rosji na kolana oznacza jeszcze większe zyski dla producentów broni.
Dwa tygodnie temu Ukraina wstrzymała dostawy ropy rosyjskiego koncernu Łukoil na Węgry i Słowację. Spółka objęta ukraińskimi sankcjami. Budapeszt i Bratysława zwróciły się do Komisji Europejskiej o interwencję, argumentując, że Kijów nie dopełnił zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z Brukselą.
W podobnym tonie wypowiadają się urzędnicy węgierskiego rządu. Zdaniem Gergely’ego Gulyasa, szefa gabinetu premiera Viktora Orbana, blokada tranzytu rosyjskiej ropy Łukoil stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego członka Unii Europejskiej, z którym kojarzona jest Ukraina.
„Ukraina w całkowicie niezrozumiały sposób szantażuje Węgry i Słowację wstrzymując dostawy ropy. Szeroko rozmawialiśmy o tym na posiedzeniu rządu i musimy powiedzieć, że ten szantaż dotknął dwa kraje: Węgry i Słowację, które systematycznie opowiadają się za natychmiastowym zawieszenie broni i rozmowy pokojowe” – wyjaśnia G. Gulyas.
Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.
Uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”