„Zawsze można na nas liczyć” – powiedział Zełenskiemu po podpisaniu dokumentu premier Polski Donald Tusk.
W. Zełenski i D. Tusk omówili trwające ataki Rosji na Ukrainę oraz dodatkowe wsparcie NATO dla Kijowa.
Zełenski zatrzymał się w Warszawie w drodze na szczyt NATO w Waszyngtonie, na którym ma zostać omówione sposoby zapewnienia Ukrainie niezawodnej, długoterminowej pomocy wojskowej i szkolenia żołnierzy.
Szczyt NATO upamiętnia 75. rocznicę powstania Sojuszu.
Negocjacje zostały przyćmione przez wydarzenia na Ukrainie: co najmniej 28 osób zginęło w poniedziałkowych rosyjskich atakach rakietowych w różnych ukraińskich miastach, co najmniej 28 osób zginęło, a trafiono w szpital dziecięcy w Kijowie.
W. Zełenski i D. Tusk minutą ciszy złożyli hołd ofiarom rosyjskich strajków.
W. Zełenski powiedział na wspólnej konferencji prasowej, że chciałby silniejszej reakcji zachodnich sojuszników po zmasowanym ataku.
Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na szczycie NATO. Spotkał się także z W. Zełenskim.
Polska jest jednym z najbardziej lojalnych zwolenników Ukrainy i przekazała na jej rzecz około 4 miliardy euro. sprzęt wojskowy, szkolenia i inne materiały obronne o wartości USD.
Warszawa oferuje także wsparcie humanitarne, polityczne i gospodarcze.
Oczekiwano, że trzydniowy szczyt NATO zatwierdzi inicjatywę przyznającą sojuszowi, a nie Stanom Zjednoczonym, większą odpowiedzialność za koordynację szkoleń oraz zapewnianie pomocy wojskowej i finansowej żołnierzom ukraińskim.
Kraje europejskie mówią także o większym zaangażowaniu Ukrainy w działania NATO, choć nie ma jeszcze konsensusu w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojuszu.
Przeczytaj więcej o tym, czego Ukraina może się spodziewać po spotkaniu NATO w Waszyngtonie TUTAJ.
Ukraina podpisała około dwudziestu podobnych dwustronnych umów o bezpieczeństwie, zwłaszcza z Litwą.
Umowy takie zostały zawarte także ze Stanami Zjednoczonymi, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią i Japonią.
Nie są to porozumienia o wzajemnej obronie, ale określają zobowiązania stron do zapewnienia Ukrainie pomocy wojskowej, finansowej, humanitarnej i politycznej na kilka lat.
[{„title”:”Lietuvos ir Ukrainos vadovai pasirašė 10-ies metų saugumo susitarimą”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/06/27/lietuvos-ir-ukrainos-vadovai-pasirase-10-ies-metu-saugumo-susitarima”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067,1633,2140]},{„title”:”UE i Ukraina podpisały umowę o gwarancjach bezpieczeństwa”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/06/27/es -ir-ukraina-pasirasys – saugumo – akord”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633,2140]}]„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.