W tym tygodniu w Wilnie przedstawiciele pięciu krajowych komitetów olimpijskich dopracowywali projekt podwójnej kariery międzynarodowych sportowców. Efekt tej inicjatywy – bezpłatna platforma szkoleniowa – zaczęła działać w czwartek.
Możesz zarejestrować się tutaj:
„Kariera sportowca jest krótka i często nieprzewidywalna, dlatego jako Narodowy Komitet Olimpijski zdecydowanie pracujemy nad zachęcaniem sportowców do rozwijania umiejętności, które pomogą im odnieść sukces poza karierą sportową”. Stale zapraszamy ich na szkolenia i organizujemy seminaria.
Rezultatem tego projektu jest bezpłatny kanał szkoleniowy dla sportowców rozpoczynających i kończących karierę” – powiedziała Agnė Vanagienė, zastępca dyrektora ds. sportów olimpijskich Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego (LTOC).
W projekcie wzięły udział Narodowe Komitety Olimpijskie Polski, Turcji, Słowenii, Grecji i Litwy. Aby poznać potrzeby sportowców, przeprowadzono ankietę wśród 500 sportowców z pięciu stanów.
„Ten projekt zrodził się, ponieważ w ostatnich latach pracując w Ministerstwie Sportu i Turystyki czy Komitecie Olimpijskim spotkałem się z wieloma sportowcami, którzy po ukończeniu sportu nie odnaleźli się w sobie. Ten problem jest istotny w większości krajów: jak możemy pomóc ludziom w przejściu od zawodowej kariery sportowej do normalnego życia?
Mam nadzieję, że te szkolenia będą zachętą i inspiracją do doskonalenia także poza sportem” – powiedział inicjator projektu Marcins Novakas, szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Europejskich.
Platforma obejmie szkolenia dla sportowców dotyczące zasobów ludzkich, zdrowia psychicznego, budowania marki, komunikacji, marketingu i innych istotnych tematów.
Uczestnicy projektu odwiedzili także Litewski Narodowy Komitet Olimpijski w Wilnie, gdzie spotkali się z mistrzynią olimpijską i przewodniczącą LTOK Dainą Gudzinevičiūtė. Wręczyła panu Novaksowi, inicjatorowi projektu, medal olimpijski z okazji stulecia LTOK.
Polski Narodowy Komitet Olimpijski, który otrzymał na ten projekt dofinansowanie z Unii Europejskiej (UE), zaprosił do współpracy swoich kolegów z Litwy, Słowenii, Turcji i Grecji.
W projekcie weźmie także udział wielu znanych olimpijczyków, obecnie pracujących w Narodowych Komitetach Olimpijskich swoich krajów. Na przykład jedna z koordynatorek projektu, Luiza Złotkowska, jest byłą łyżwiarką na krótkim torze i dwukrotną medalistką olimpijską.
Zastrzeżenie:
Wsparcie Komisji Europejskiej w przygotowaniu niniejszej publikacji nie oznacza akceptacji jej treści, które zawierają opinie autorów, dlatego Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za informacje wykorzystane w tej publikacji.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”