Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: jakiej pomocy możesz się spodziewać

Neringa Šafranavičienė, Główna Specjalistka Departamentu Współpracy Międzynarodowej Narodowego Funduszu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia, odpowiada na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących ESDK.

– Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym prawo ubezpieczonego do korzystania z podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej opłacanych z budżetu Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas pobytu czasowego na terenie krajów Unii Europejskiej (UE), Unii Europejskiej Obszar Gospodarczy (EOG) i Konfederacja Szwajcarska.

– Czy ESDK jest ważny we wszystkich krajach?

– Karta jest ważna tylko w krajach Europy – podajemy ich listę.

Kraje członkowskie UE: Irlandia, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Cypr, Łotwa, Polska, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Francja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Finlandia, Szwecja, Węgry, Niemcy, od 2013 r. 1 lipca – Chorwacja.

Konfederacja Szwajcarska.

ESDK nie obowiązuje w innych krajach.

– Czy ESD jest wydawane w innych krajach europejskich?

– Obywatele wymienionych krajów europejskich korzystają z ESDK wydanego w kraju, w którym są objęci publicznym (obowiązkowym) ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy potrzebują pomocy w innym kraju, także gdy zachorują na Litwie.

Z ESDK korzystają także obywatele Litwy, którzy pracują legalnie i płacą określone podatki (w tym podatek na ubezpieczenie zdrowotne) w wymienionych krajach europejskich. Karta wydawana jest im przez instytucję danego kraju i przydaje się, gdy konieczna jest pomoc medyczna po czasowym przybyciu na Litwę lub do innego kraju wymienionego na liście. Obowiązuje zasada obowiązująca we wszystkich krajach: ESDK należy przedstawić placówce medycznej, do której zwracana jest pomoc.

– Jak i gdzie uzyskać ESDK? Czy jest wydawany dzieciom? Ile to kosztuje i jak długo jest ważne?

– ESDK można uzyskać, wysyłając wniosek do terytorialnego funduszu zdrowia (TLK), oczywiście jeśli jesteś ubezpieczony. Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej, pocztą, faksem, Internetem i pocztą elektroniczną. Formularz wniosku oraz jego wersja elektroniczna dostępne są na stronach internetowych VLK i TLK.

ESDK wydawane są także dzieciom. Wniosek dla dziecka do lat 16 wypełnia i składa do ILC jeden z rodziców (rodzice adopcyjni), opiekun (opiekun), przedstawiciel instytucji zabezpieczenia społecznego, wraz z dokumentami potwierdzającymi powołanie na opiekuna (opiekuna). ) lub reprezentację lub oficjalne kopie tych dokumentów i ich dokument tożsamości.

Karta wydawana jest bezpłatnie po okazaniu dokumentu tożsamości ubezpieczonego.

ESDK jest ważna od 1 miesiąca do 6 lat, w zależności od kategorii ubezpieczonych (np. emeryci wydawane są na okres 6 lat, karta wydawana osobom pracującym jest ważna do 2 lat, uczniowie i studenci na okres rok akademicki itp.). Jednakże w określonym okresie karta będzie ważna tylko wtedy, gdy nie zmieni się status ubezpieczenia jej posiadacza, czyli jeśli dana osoba będzie ubezpieczona na Litwie przez cały wskazany okres. W przypadku ustania obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego karta traci ważność.

– Czy wszystkie usługi są świadczone bezpłatnie, jeśli zachoruję i przedstawię ESDK za granicą (w jednym z wymienionych)? W jaki sposób placówka medyczna udzielająca pomocy jest opłacana?

– Jeżeli ubezpieczony z Litwy zachoruje podczas podróży zagranicznej, niezbędna pomoc medyczna udzielana jest zgodnie z zakresem pomocy ustalonym w tym kraju i jest wypłacana zgodnie z procedurą i stawkami określonymi przez akty prawne tego kraju. Oznacza to, że kasa chorych nie opłaca wszystkich świadczonych usług, a jedynie tych opłaconych w tym kraju ze środków z (obowiązkowego) publicznego ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczających w tym kraju.

Na przykład, jeśli w danym kraju zostanie ustalone, że pacjenci mają zastosowanie dopłaty (opłaty), posiadacz ESDK również będzie musiał uiścić tę dopłatę. W wielu krajach UE towarzystwa ubezpieczeniowe nie są w stanie pokryć kosztów transportu, jeśli z powodu wypadku lub choroby musisz wrócić do domu.

Niezbędne usługi pomocy medycznej udzielone litewskiemu ubezpieczonemu z ESDK w zagranicznej placówce leczniczej (jednym z wymienionych krajów) można opłacić w następujący sposób:

– kasa chorych państwa obcego lub inna właściwa instytucja tego kraju wypłaca placówce medycznej niezbędną pomoc medyczną udzieloną ubezpieczonym z Litwy, którzy złożyli ESDK, a następnie przy składaniu faktur zwracają się z opłatami VLK;

– w niektórych krajach (np. Francja, Belgia, Szwajcaria) za niezbędną ambulatoryjną opiekę medyczną, nawet po przedstawieniu ESDK placówce leczniczej, za świadczenia należy zapłacić, wówczas ubezpieczony z Litwy musi skontaktować się z odpowiednią instytucją ubezpieczeniową w tym kraju, aby uzyskać odszkodowanie;

– w przypadku nieokazania ESDK przy ubieganiu się o przyjęcie do zakładu opieki zdrowotnej, należy uiścić pełną opłatę za niezbędną pomoc medyczną; po powrocie na Litwę należy skontaktować się z terytorialną kasą chorych właściwą dla miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o zwrot kosztów niezbędnej pomocy medycznej oraz oryginały dokumentów potwierdzających wpłaty i wyciągi z dokumentów medycznych. Kasa ubezpieczenia zdrowotnego skontaktuje się z instytucją właściwą kraju UE, która wskaże, jaka część wydatków litewskiego ubezpieczonego może zostać zrekompensowana przez kasę chorych.

Ten sam sposób świadczenia usług i płatności obowiązuje ubezpieczonych z wymienionych krajów, którym udzielana jest niezbędna pomoc na Litwie.

– Czy można skontaktować się z jakąkolwiek placówką medyczną, aby skorzystać z bezpłatnej opieki doraźnej za granicą?

Ustawodawstwo przyznaje prawo do otrzymania niezbędnej opieki medycznej opłacanej z budżetu PSDF jedynie w placówkach medycznych uczestniczących w publicznym systemie zdrowia tego kraju, czyli które posiadają umowę na świadczenie tych świadczeń z krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym. funduszu lub innej właściwej instytucji. Zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki medyczne działają w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, dlatego warto po przyjeździe zapytać, czy placówka medyczna należy do krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Kasy chorych nie mogą zatem pokrywać opieki medycznej udzielanej w placówce medycznej działającej poza publicznym systemem opieki zdrowotnej. Kasy chorych nie pokrywają także składek i świadczeń leczniczych pacjenta, które zgodnie z ustawodawstwem państwa obcego (wg wykazu) nie są opłacane z publicznych kas chorych.

Osobom wybierającym się w podróż radzimy zapoznać się ze składkami i podatkami obowiązującymi w danym kraju UE – informacje te publikowane są na stronach internetowych VLK i TLK i można je sprawdzić w kasach terytorialnego ubezpieczenia zdrowotnego, na przyjazd. aby odzyskać kartę.

– Co zrobić, jeśli zakaz się skończy?

– W przypadku zmiany statusu ubezpieczenia lub utraty karty należy poinformować kasę chorych, gdyż beneficjent ESDK zobowiązuje się nie korzystać z niej po upływie okresu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zdarza się, że osoby, które utraciły ubezpieczenie, korzystają z karty (np. otrzymują bezpłatną opiekę) i wtedy doświadczają niedogodności.

Jak wynika z przedłożonego ESDK, w przypadku udzielenia niezbędnej pomocy medycznej za granicą jej koszty pokrywa państwowa instytucja ubezpieczenia zdrowotnego tego państwa. Następnie zwraca się do VLK o zwrot tych wydatków ze środków pochodzących z budżetu PSDF, a przed opłaceniem tych wydatków VLK sprawdza, czy dana osoba była ubezpieczona.

– Co się stanie, jeśli z karty skorzysta osoba nieubezpieczona?

– W przypadku ustalenia, że ​​usługi zostały wykonane na rzecz osoby nieubezpieczonej, która nielegalnie korzystała z ESDK, a koszty pokryła VLK zgodnie z fakturami przedstawionymi przez instytucję odpowiedzialną w kraju, stwierdza się, że PSDF została wyrządzona szkoda budżet. Szkoda ta musi zostać naprawiona dobrowolnie lub na drodze sądowej. W pierwszej kolejności VLK informuje o obowiązku samodzielnego naprawienia szkody lub prosi o przedłożenie dokumentów potwierdzających objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli dana osoba nie przedstawi wymaganych dokumentów lub nie zrekompensuje ustalonego odszkodowania, ILC kieruje sprawę do sądu, a odzyskane środki wracają do budżetu PSDF.

Dobrowolne wynagrodzenie. Metoda ta powoduje mniej niedogodności niż wykonanie orzeczenia sądu. Uszkodzenia umyślne można naprawić kontaktując się z terytorialną kasą chorych (w zależności od miejsca zamieszkania) i wybierając jedną z możliwych metod: natychmiastowy przelew całej kwoty na wskazane konto lub zawarcie częściowej umowy o odszkodowanie.

Przymusową egzekucję naprawienia szkody stosuje się w przypadku, gdy stwierdzona szkoda nie zostanie naprawiona dobrowolnie, po przekazaniu przez kasę chorych aktu wykonawczego komornikom.

– Co zrobić po utracie ESDK?

– Jeżeli zgubiłeś kartę (zgubiłeś ją lub ukradziono), skontaktuj się z policją, gdzie otrzymasz zaświadczenie o utracie dokumentu. W przypadku zagubienia ważnej karty i braku wydanego przez policję zaświadczenia o zagubieniu tego dokumentu, wydanie nowej karty następuje dopiero po opłaceniu 50 LTL za wymianę utraconej (lub uszkodzonej) karty.

– Co jeszcze powinni wiedzieć podróżujący z ESDK?

– Wiadomo, że zakres niezbędnej pomocy medycznej jest różny w różnych krajach Europy, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Przykładowo ubezpieczeniem uzupełniającym mogą zostać pokryte koszty transportu w przypadku choroby (repatriacja), koszty wybranych przez pacjenta dodatkowych usług, które nie są objęte (obowiązkowym) systemem ubezpieczeń zdrowotnych tego kraju.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *