Co najczęściej odwiedzają turyści zagraniczni przyjeżdżający na Litwę? Które regiony najbardziej przyciągają Niemców i co lubią polscy czy izraelscy goście? Jakimi trasami pokonują i ile dni przebywają w naszym kraju? Wartościowych odpowiedzi na te pytania dla przedsiębiorstw i państwa daje już innowacyjna mapa mobilności turystycznej, aktualizowana w Internecie, uzupełniona najnowszymi statystykami.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!
Aby w możliwie najprostszy sposób umożliwić szczegółowe dane dotyczące wyjazdów turystycznych na Litwę, Agencja Promocji Turystyki „Podróż na Litwę” wprowadziła w 2022 roku innowację – pilotażowy projekt monitorowania mobilności turystów. Model opiera się na spersonalizowanych danych mobilnych i odzwierciedla je na interaktywnych mapach, które ułatwiają śledzenie trendów i zachowań turystów zagranicznych w kraju.
Łatwy w obsłudze system udostępnia już najnowsze dane odzwierciedlające podróże turystów zagranicznych na Litwę w 2022 r. w miesiącach od kwietnia do sierpnia, kiedy do kraju przyjmuje się najwięcej podróżnych z innych krajów.
Według Jogilė Miežienė, kierownika wydziału analiz i badań agencji „Keliauk Lithuania”, narzędzie to, które nie wymaga żadnych specjalnych programów ani umiejętności, dostarcza przydatnych informacji dla całego ekosystemu turystycznego.
„Dla przedsiębiorców informacje o najbardziej turystycznych obszarach mogą pomóc im w odkryciu nowych klientów i źródeł dochodów. W międzyczasie przydatne jest, aby gminy i instytucje świadczące usługi turystyczne wiedziały, z jakiego kraju mogą spodziewać się większej liczby gości i zaoferować jeszcze lepsze warunki doświadczenia na Litwie w oparciu o ich potrzeby” – wyjaśnia J. Miežienė.
Potencjał turystyczny południowej Litwy i trendy niemieckich podróżników
Jogilė Miežienė, analityk „Lithuania Travel”, zauważa, że szczególnie szczegółowe mapy odzwierciedlają nie tylko liczbę noclegów, ale także zachowania turystów jednodniowych i podróżujących tranzytem, dzięki czemu można ocenić pełny potencjał turystyki. Dane pozwalają nawet poznać popularność wakacji i wydarzeń wśród gości zagranicznych.
„Analiza danych mobilnych pozwala poznać trasy, którymi klienci przyjeżdżają i podróżują po Litwie, a także miejsca, które turyści z danego kraju lubią najbardziej i spędzają tam najwięcej czasu. Informacje te wyraźnie pokazują, w jakich obszarach mogą przebywać turyści z poszczególnych krajów stworzyć jak najwięcej nowych możliwości rozwoju biznesu i inwestycji” – wyjaśnia J. Miežienė.
Przykładowo największy potencjał turystyczny polskich turystów obserwuje się w Kalwarii, Łazdiji, Mariampolu, Birsztanach, Alytusie i innych gminach południowej Litwy, przez które przechodzi duża liczba polskich gości.
„Biorąc pod uwagę, że z zebranych danych wynika, że większość polskich gości większość swojej podróży na Litwę spędza samochodem, autobusem i przebywa w pobliżu głównych dróg, warto, aby firma zapewniająca zakwaterowanie i wyżywienie wzięła pod uwagę potrzeby podróżnych z Polska.
Rozwijając to, możliwe byłoby dalsze zwiększenie liczby tej grupy odwiedzających i udostępnienie im większej liczby usług generujących dodatkowy dochód dla lokalnych przedsiębiorców – podkreśla Mantas Butrimavičius, jeden z twórców mapy.
Z analizy danych wynika, że Łotysze najczęściej wybierają i spędzają najwięcej czasu nad morzem: w Kłajpedzie, Połądze i Świętej.
„Łotewscy goście aktywnie podróżują do północnej Litwy i regionów przybrzeżnych, ale rzadko zostają na dłużej. Pod tym względem zarówno nadmorskie miasta, jak i miasta północno-wschodniej Litwy, w szczególności Zarasai, Biržai, Pakruojis, Anykščiai, Šiauliai i Panevėžys, mają ogromny potencjał turystyczny” – zauważa Butrimavičius. Inaczej jest w przypadku niemieckich gości: ich wyjazdy na Litwę nie charakteryzują się wyraźnymi trendami geograficznymi, czyli można je spotkać niemal wszędzie na Litwie.
Niemieccy goście najczęściej odwiedzają i spędzają większość czasu w Wilnie, którego niewielka część dociera także do Trok. Drugim najpopularniejszym kierunkiem jest region nadmorski, do którego należą kurorty Kłajpeda, Połąga, Neringa i Šilutė. Miasto Kowno zajmuje trzecie miejsce. Pozostałe odwiedzone tereny najprawdopodobniej związane są z miejscami stacjonowania żołnierzy niemieckich (Jonava, Pabradė, Szawle).
„Trendy podróży niemieckich gości zarówno potwierdzają już znane wzorce podróży (np. aktywne wizyty w regionach przybrzeżnych i Małej Litwy), jak i ujawniają nowe, wyłaniające się kierunki.
Dane pokazują, że niemieccy turyści odkryli Druskienniki i Anykščias, ale regiony te są nadal rzadko odwiedzane. Co więcej, otrzymują je także miasta takie jak Wisagina” – komentuje statystyki Butrimavičius.
Analizując najnowsze dane, widzimy, że w ubiegłym roku, w okresie od kwietnia do sierpnia, najczęściej odwiedzanymi miejscami na Litwie przez wszystkich turystów zagranicznych były duże miasta (Wilno, Kowno, Kłajpeda, Szawle, Poniewież, Mariampol, Utena, Alytus). ), kurorty nadmorskie (Druskieniki, Połąga, Świętoji, Nida, Zarasai, Troki) i miasta przygraniczne (Kalwarija, Łazdijai).
Wyszukiwanie danych mobilnych można znaleźć tutaj.
Uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”