„Żaden z «patriotów» nie będzie pochodził z Polski”.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą nadal przekazywać Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot, ale nie są to polskie baterie. W tym samym czasie na front mają zostać dostarczone inne systemy przeciwlotnicze SAMP/T, IRIS-T, NASAMS, MIM-23 HAWK i Gepard.
„Żaden z «patriotów» nie będzie pochodził z Polski”. W Polsce nie ma żadnych zmian w strukturze sił zbrojnych” – powiedział rzecznik Pentagonu, ppłk Charlie Dietz.New York Timesa” przez doniesienia twierdzące, że administracja USA zdecydowany przekazanie Ukrainie systemu Patriot, który pomógł chronić wojska amerykańskie w Polsce.
#Pierwszy postAmeryka: Stany Zjednoczone i inni sojusznicy z NATO ogłosili plany dostarczenia Ukrainie pięciu krytycznych systemów obrony powietrznej w celu wzmocnienia jej walki z Rosją. Stany Zjednoczone, Niemcy i Rumunia dostarczą własne baterie Patriot. | @EKH2016 pic.twitter.com/5Be4vDa2Ia
– Pierwszy post (@pierwszy post) 10 lipca 2024 r
|
Systemy Patriot to broń, która sprawdziła się podczas wojny na Ukrainie, a armia obrońców od miesięcy szuka nowych dostaw. Można się tego spodziewać, ponieważ Państwa NATO wyraziły zgodę na dostawę pięciu kolejnych tego typu systemów przeciwlotniczych. Oczekuje się, że przybędą ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rumunii i Holandii, które współpracują z innymi krajami w celu zebrania dodatkowych danych.
Patriot to system obrony powietrznej i przeciwrakietowej ziemia-powietrze. Producentem jest amerykańska firma Raytheon. Zawiera nie tylko wyrzutnie, ale także stanowisko dowodzenia i radar fazowany odpowiedzialny za wykrywanie celów.
Za pomocą systemu można zwalczać obiekty wroga (w tym rakiety balistyczne) znajdujące się w odległości do 160 km i poruszające się na wysokości do 24 km. Dokładny zasięg zależy od kilku czynników, w tym od wersji radaru i wyrzutni, rodzaju celu i użytych rakiet. W wariantach MIM-104 rakiety osiągają po wystrzeleniu prędkość około 3 Machów, a w przypadku wariantów PAC-2 i PAC-3 nawet 5 Machów.
Istotnym wzmocnieniem ukraińskiej armii ma być także zapowiadany przez Włochy system przeciwlotniczy SAMP/T. Broń ta powstała dzięki pracy francuskich i włoskich firm zbrojeniowych i również cieszy się bardzo dobrą opinią.
Polega ona na wykorzystaniu rakiet Aster 15 i Aster 30, których zasięg (również w zależności od rodzaju celu) może sięgać odpowiednio około 30 i około 100 km.
Ukraiński ekspert ds. obronności, komentując oświadczenia państw NATO, zwrócił uwagę na stwierdzenie, że one również zostaną dostarczone na front. „dziesiątki innych taktycznych systemów obrony powietrznej”. Nie są to jednak nowe deklaracje, ale przypomnienie wcześniejszych zobowiązań wobec sojuszników.
Być może w najbliższej przyszłości będzie to wymierna korzyść dla Ukraińców, gdyż na liście takiego sprzętu znajdują się systemy przeciwlotnicze NASAMS, MIM-23 HAWK, IRIS-T SLM, IRIS-T SLS i Gepard.
Mamy tu do czynienia z bardzo ciekawą „mixem” broni współczesnej (NASAMS i IRIS-T) oraz znacznie starszej (MIM-23 HAWK i Gepard). Jednak przykład MIM-23 HAWK pokazuje, że nawet sprzęt wycofany już ze służby przez niektóre armie nadal dobrze sprawdza się podczas współczesnego konfliktu zbrojnego.
Ukraińscy żołnierze korzystający z MIM-23 HAWK twierdzą, że radzi sobie on bardzo dobrze nawet przeciwko dronom. Jest to o tyle ciekawe, że ten amerykański system rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu został opracowany w latach 60. XX wieku.
XX w., kiedy projektanci nie uwzględniali tych celów. Zasięg ognia MIM-23 HAWK wynosi od 25 km do 40 km (w zależności od wersji systemu, późniejsze wersje zostały unowocześnione i charakteryzują się lepszymi osiągami).
Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.
Uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”