zdjęcie MIA
Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, wiceministrowie spraw wewnętrznych Litwy i Polski rozmawiali o bezpieczeństwie granic podczas czwartkowej wizyty na przejściu granicznym Padvarionii.
„Litwa posiada najwyższy poziom ochrony granic zewnętrznych w Unii Europejskiej (UE). Przeszliśmy od ochrony granic do obrony granic. Wzmocnienie granicy jest dla Polski nie mniej ważne niż dla nas. Napięta sytuacja geopolityczna, ciągły atak nielegalnych imigracja, a także problem migracji wtórnej zmuszają nas do dzielenia się doświadczeniami, uczenia się od siebie nawzajem i współpracy na wszystkich poziomach, na rzecz wzmacniania ochrony granic zewnętrznych UE i NATO” – powiedział litewski poseł. – poinformował w oświadczeniu minister A. Abramavičius.
Z raportu wynika, że w tej kadencji rządu wiele uwagi poświęcono wzmocnieniu granicy państwowej – na granicy z Białorusią zainstalowano barierę fizyczną, zainstalowano nowoczesne systemy ochrony granicy i wyremontowano drogę patrolową.
Zdaniem A. Abramavičiusa wdrożenie działań przeciwdziałających mobilności to nowy krok i krok w stronę większego bezpieczeństwa.
Wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Maciejumem Duszczykiem brał udział w otwarciu pierwszego parku sprzętu przeciwmobilności na poligonie generała Silvestro Žukauskasa w Pabrade.
Łącznie planuje się utworzenie w kraju 27 parków środków inżynieryjnych, a także rezerwowanie przeszkód i obiektów inżynieryjnych na części dróg i mostów, blokowanie zabezpieczeń w prawdopodobnych miejscach zabudowy brodów, przywrócenie kilkuset kilometrów dróg udoskonalenie rowów, wzmocnienie zdolności rozminowywania armii litewskiej, ograniczenie wycinki drzew na terenach przygranicznych i utworzenie alei drzewnych.
Zdaniem ministerstwa doświadczenia Litwy we wzmacnianiu ochrony granic są istotne dla Polski, której rząd zapowiedział szeroko zakrojoną inicjatywę obronną „Tarcza Wschodnia”. Planuje się przeznaczyć ponad 2,2 miliarda w ciągu czterech lat. EUR. Program ten ma na celu wzmocnienie wschodniej granicy kraju z Białorusią i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim poprzez instalację nowoczesnych systemów nadzoru, bariery fizycznej i infrastruktury obronnej.
Litwa liczy na bliższą współpracę z Polską w tym obszarze i planuje zgłaszać propozycje związane ze wzmocnieniem ochrony granic zewnętrznych.
W czerwcu Polska i państwa bałtyckie skierowały wspólne pismo do Przewodniczącego Rady Przywódców Europy, w którym podkreśliły rosnące zagrożenie dla państw graniczących z Rosją i Białorusią oraz wyraziły zaniepokojenie rosyjską agresją na Ukrainę i atakami hybrydowymi na UE. Polska i kraje bałtyckie wzywają Wspólnotę do zapewnienia dodatkowych środków na budowę linii obronnej wzdłuż zewnętrznej granicy UE.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”