Wszyscy są zszokowani. „To wielka zdrada Polski”






Nikt nie podejrzewał, dokąd zaprowadzą ślady afery.

Dron bojowy Shahed

© Zatrzymywanie strzału |https://www.youtube.com/watch?v=Jqb-B-e8DjI










Wszystkie artykuły z tego cyklu


  • 2024-07-22 Szok dla wszystkich. „To wielka zdrada Polski”


Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




Stwierdzono, że wyprodukowane w Iranie drony szturmowe Shahed, których Rosja użyła do ataku na Ukrainę, zawierały komponenty wyprodukowane przez polską spółkę państwową. Wytwórnia Sprzętu. Polski rząd jest zszokowany tą aferą równa się zdradzie i obecnie prowadzi dochodzenie.


W radiu jest pozytywnie Radia Zet w artykule.


Zdaniem dziennikarzy, powyższe Polska firma sprzedała pompy paliwowe irańskiej firmie Iran Motorsazan, która specjalizuje się w produkcji traktorów, ale te podzespoły trafiły później do dronów kamikaze.




Dziennikarz śledczy Radia Zet Mariusz Gerszewski odkrył, że państwowa firma w Poznaniu sprzedaje części do irańskich dronów bojowych Shahed 136. Rosjanie wykorzystują takie drony do przeprowadzania ataków na Ukrainie. Sprawę zidentyfikowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


Kiedy w 2022 roku w połowie września Armia ukraińska zestrzeliła irańskiego drona bojowego wystrzelonego przez Rosję nad Kupiańskiem w obwodzie charkowskim, nikt nie podejrzewał, że ślady sprawy doprowadzą do Polski. Zainteresowanie ukraińskich służb wzbudził jeden ze szczegółów znalezionych w szczątkach zestrzelonego drona” – napisano w artykule.







Wspomniane pompy są jednak towarem podwójnego zastosowania ich wywóz odbywał się bez zezwolenia Ministra Rozwoju i Technologii.


Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedział dokładny przegląd kontraktów polskich firm z krajami prorosyjskimi, a minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak nazwał incydent „absolutnie szokującym” i obiecał dokładne śledztwo.


Byłemu prezesowi Wytwórni Spretu grozi do 10 lat więzienia eksportować produkty strategiczne bez odpowiedniego zezwolenia.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

Uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *