W środę przedstawiciele lekarzy, którzy spotkali się z marszałkiem Sejmu Viktoriją Čmilyte-Nielsen i członkami grupy Ruchu Liberalnego, przedstawili zestaw komentarzy i propozycji rozwiązania problemu niedoborów lekarzy.
„Przesłaliśmy szereg uwag i sugestii, widząc, co należy zrobić w systemie ochrony zdrowia. Mówiliśmy o chronicznym deficycie, czyli braku zasobów ludzkich, czasu przeznaczonego na pracę kliniczną, finansów i umiejętności” – komentuje A. Gerliakienė o środowym spotkaniu Eltai z liberałami Sejmu.
„Cała grupa była bardzo zaskoczona skalą obecnych problemów w służbie zdrowia. Oceniam to bardzo pozytywnie. Obiecano, że nasz zestaw propozycji zostanie omówiony w grupie i że zostaną podjęte ostateczne decyzje kolejne kroki Można zastosować nadzór parlamentarny i organizować różne komisje” – powiedziała przewodnicząca zarządu LMS.
Według niej głównym powodem odchodzenia lekarzy są złe warunki pracy – niskie wynagrodzenia, brak przeszkolenia, uciążliwa administracja i duże obciążenie pracą. A. Gerliakienė podkreśliła, że jeśli politycy nie podejmą jak najszybciej decyzji poprawiających warunki pracy lekarzy, większość lekarzy wyemigruje lub przestanie pracować w służbie zdrowia.
„Decyzje muszą zostać podjęte jak najszybciej, muszą być polityczne i wystarczająco radykalne. Jeśli nadal będziemy traktować ten problem z obojętnością, po prostu stracimy nasz największy atut: ludzi” – podkreśliła A. Gerliakienė.
„Jeśli warunki będą nadal ignorowane i nie ulegną zmianie, lekarze odejdą z pracy lub wyjadą za granicę, gdzie warunki są znacznie lepsze” – dodała przewodnicząca zarządu LMS.
Zarząd LMS planuje w dalszym ciągu spotykać się z frakcjami parlamentarnymi, aby kontynuować omawianie problemów stojących przed pracownikami służby zdrowia.
„Poinformowałem socjaldemokratów, że chciałbym się z nimi spotkać. Nadal czekam na ich odpowiedź. To będzie nasz kolejny krok” – poinformowała A. Gerliakienė.
W środę Grupa Ruchu Liberalnego w Sejmie i marszałek parlamentu V. Čmilytė-Nielsen spotkali się z zarządem LMS i omówili aktualne problemy w służbie zdrowia, w tym masowe odejścia lekarzy ze szpitali i poliklinik.
Pod koniec czerwca przedstawiciele środowiska medycznego spotkali się z frakcją Wolność. Podczas spotkania omawiano dostępność świadczeń zdrowotnych oraz reformę zakładów opieki zdrowotnej. Lekarze wyrazili wówczas swoje zaniepokojenie budową ośrodków zdrowia.
ELTA przypomina, że w ostatnim czasie z różnych litewskich instytucji medycznych odeszło aż 100 lekarzy i innych specjalistów. W poniedziałek Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) zwróciła się z wnioskiem o pilne posiedzenie Komisji ds. Zdrowia Sejmu w związku z masowymi odejściami lekarzy i wstrzymaniem reformy placówek służby zdrowia.
Jak wcześniej informowaliśmy, na początku lipca 12 lekarzy opuściło szpital Zarasai, nie zgadzając się z prowadzoną przez gminę reorganizacją szpitala. Zdaniem lekarzy władze lokalne nie odpowiedziały na pytania lekarzy dotyczące dalszego funkcjonowania szpitala i nie ustosunkowały się do ich próśb. Z powodu braku lekarzy działalność kilku służb szpitalnych w Zarasai została zawieszona.
Problemy związane z odejściem lekarzy pojawiły się także w Raseiniai – 7 pracowników planuje opuścić szpital miejski w związku z konkursem na nowego kierownika placówki. Lekarze zwrócili się do burmistrza z prośbą o przejrzyste zorganizowanie konkursu, ale ich zdaniem nie zostali wysłuchani. W związku z odejściem lekarzy Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala Raseiniai zaczął ograniczać planowe przyjęcia pacjentów.
Z polikliniki Centrum Wileńskiego opuściło także kilkudziesięciu lekarzy. Poinformowano, że pracę odeszło 40 pracowników – nie tylko kierownicy oddziałów polikliniki, ale także prawie cała administracja, pracownicy rolni, rada lecznicza, a w końcu burmistrz Wilna zwolnił dyrektora polikliniki samego Zdislava Skvarcianego . Jak poinformował Urząd Miasta Wilna, dyrektor polikliniki został zwolniony za podważanie autorytetu służby zdrowia.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”