Polski żołnierz wyposażony w system Piorun podczas ćwiczeń w 2022 r. Fot. Kacper Pempel (Reuters/Scanpix).
Polska oferuje Litwie wspólny zakup polskich systemów przeciwlotniczych „Piorun”. Poinformowano o tym w środę po spotkaniu ministrów obrony Litwy i Polski Laurynsa Kasčiūnasa i Władysława Kosiniaksa-Kamyszsa.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z oferty Polski dotyczącej zakupu mobilnych systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Piorun. Jak wiadomo, naszym priorytetem jest wzmocnienie systemów obrony powietrznej na wszystkich możliwych poziomach” – powiedział L. Kasčiūnas podczas konferencji prasowej po nim. spotkanie.
Zaznaczył, że Litwa korzysta już ze starszej wersji systemu przeciwlotniczego Grom produkowanej przez Polską. Według ministra duża ich część musi zostać przeniesiona na Ukrainę.
„Będą musiały zostać zastąpione nowocześniejszymi systemami. Czymkolwiek jest Piorun, idealnie pasuje do całego naszego planowania obronnego” – powiedział L. Kasčiūnas.
Według niego „Piorun” byłby właściwym wyborem zarówno ze względu na utworzenie dywizji narodowej, jak i wzmocnienie sił ochotniczych Gwardii Narodowej czy rozważenie większej ochrony infrastruktury krytycznej.
W. Kosiniakas-Kamyszas twierdzi, że do tych zakupów można wykorzystać unijny program EDIRPA, który wspiera wspólne zamówienia państw członkowskich w dziedzinie obronności.
„Będziemy walczyć o zdobycie Pioruna i innego sprzętu wraz z naszymi sojusznikami”. Systemy są bardzo dobre, warto w nie inwestować” – powiedział polski minister.
„Piorun” (dosł. „błyskawica”) to produkowany w Polsce i będący w użyciu od 2019 roku przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy. Jest to unowocześniona wersja systemu Grom.
W 2022 roku Estonia zakupiła około stu Piorunów, pierwsze systemy dotarły w tym roku. Łotwa ogłosiła także przejęcie Pioruna.
[{„title”:”G. Skaistė: gynybos finansavimas šiemet gali būti dar didinamas”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/07/03/g-skaiste-gynybos-finansavimas-siemet-gali-buti-dar-didinamas”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067,1633]},{„title”:”L. Kasciunas wspomina o dwóch innych możliwych inwestycjach w Rheinmetall”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/07/03/l-kasciunas-wspomina-about dwie inne możliwe-inwestycje-na-poziomie-rheinmetall”,”kategoria”:”PREMIUM”,”profile”:[1020,1057,1067,1633,1670,1872,1873,2097,2240]},{„title”:”L. Kasčiūnas: Litwa zamierza zakupić gąsienicowe wozy bojowe”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2024/07/ 02/l-kasciunas-lietuva- ketina -namierzona-maszyna bojowa”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]}]
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”