Polska ma nadzieję, że jej politycy pomogą Donaldowi Trumpowi zwrócić się przeciwko Rosji i przekonać go do dalszego wspierania Ukrainy – dodał.Polityka„.
Trump od dawna nawoływał państwa NATO do zwiększenia wydatków na obronę, a w lutym powiedział międzynarodowym sojusznikom, że pozwoli Rosji robić „cokolwiek chce” z państwami członkowskimi, które nie spełniają kryteriów wydatków na obronę.
Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się 17 kwietnia w Nowym Jorku z byłym prezydentem, gdzie „omówiono wojnę między Rosją a Ukrainą, konflikt z Izraelem na Bliskim Wschodzie i wiele innych tematów związanych z poszukiwaniem pokoju na świecie. Kampania Trumpa stwierdziła w oświadczeniu.
Dzień po spotkaniu D. Trump, który wielokrotnie wychwalał prezydenta Rosji Władimira Putina i często krytykował pomoc dla Ukrainy, napisał w mediach społecznościowych: „Jak wszyscy się zgadzają, przetrwanie i siła Ukrainy powinny być dla Europy znacznie ważniejsze niż dla nas. , ale jest to ważne także dla nas! „Poruszaj Europą!”
A. Duda spotkał się także z marszałkiem Republikańskiej Izby Reprezentantów Mikiem Johnsonem. Część polityków przyznała, że spotkanie przyczyniło się do długo opóźnionego głosowania w sprawie pomocy wojskowej USA dla Ukrainy.
„ONZ. Duda to nasz republikański szeptacz” – powiedział Politico Michał Baranowski, szef polskiego biura German Marshall Fund.
„Wielkie gratulacje dla Prezydenta Andrzeja Dudy, który pozyskał potężne środki do walki z rosyjskim imperializmem” – powiedział Dariusz Mateckis, poseł z partii Suwerenna Polska zrzeszającej Prawo i Sprawiedliwość.
Inni jednak byli mniej skłonni wierzyć, że polscy urzędnicy mieli taki wpływ na politykę amerykańską. Eurodeputowany Andrzej Halicki powiedział Politico, że pomysł jest „absurdalny”.
W przededniu zaplanowanych na ten rok wyborów prezydenckich w USA i możliwego zwycięstwa Trumpa jego stanowisko w sprawie Rosji i Ukrainy budzi niepokój w europejskich stolicach, zwłaszcza w Kijowie.
Trump wielokrotnie powtarzał, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, może zakończyć wojnę w Rosji w ciągu 24 godzin, ale nie określił, jakie kroki należy podjąć w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego między Kijowem a Moskwą.
Były prezydent „wyraźnie dał do zrozumienia”, że jego zdaniem Ukraina „powinna być częścią Rosji” – stwierdziła jego była doradczyni Fiona Hill, pisząc „Opiekun„, na podstawie fragmentu książki dziennikarza New York Timesa Davida Sangera.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”