Polski wojownik. Zdjęcie Scanpix'a.
W odpowiedzi na zakrojony na szeroką skalę rosyjski atak rakietowy na Ukrainę w piątkowy wieczór w Polsce skierowano samoloty bojowe. W tym czasie Ukraina zgłaszała ofiary i straty.
Dodatki w całym tekście.
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały na platformie Telegram, że w całym kraju ogłoszono zagrożenie powietrzne.
Wybuchy odnotowano w kilku ukraińskich miastach, m.in. w Dnieprze i Iwano-Frankowsku. Co najmniej 6 cywilów zostało rannych podczas ataku. Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował na platformie Telegram, że wśród rannych jest pięcioletnia dziewczynka.
Ukraińcy ogłosili, że wczoraj wieczorem zniszczyli 58 dronów szturmowych i 26 rakiet różnego typu wystrzelonych przez Rosjan.
W piątkowy wieczór Rosjanie użyli łącznie 60 dronów szturmowych Shahed i 39 rakiet różnych typów.
Siłom Powietrznym Ukrainy udało się zniszczyć 84 cele z 99: 58 dronów, 17 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555, pięć rakiet manewrujących Ch-59 i cztery rakiety manewrujące Iskander-K.
Przeznaczone do instalacji energetycznych
W tym czasie państwowy operator sieci elektroenergetycznej „Ukrenerho” poinformował, że Rosjanie ponownie uderzyli w obiekty ukraińskiego systemu energetycznego. Podczas ataku uszkodzone zostały trzy elektrownie cieplne.
„Okupanci zaatakowali trzy elektrownie cieplne DTEK. Urządzenia zostały poważnie uszkodzone. Po ataku inżynierowie natychmiast rozpoczęli eliminowanie skutków” – podał w oświadczeniu dostawca energii DTEK.
W ostatnich tygodniach Moskwa zintensyfikowała bombardowania powietrzne Ukrainy, wymierzone w instalacje elektryczne, w odpowiedzi na śmiercionośne ataki Ukrainy w regionach graniczących z Rosją.
„Wczoraj wieczorem Rosja kontynuowała barbarzyńskie ataki na system energetyczny Ukrainy. W niektórych regionach wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu” – powiedział Denys Shmyhalis, premier Ukrainy.
„Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej, aby chronić infrastrukturę krytyczną i ludność”. To główny temat rozmów z naszymi partnerami międzynarodowymi” – powiedział.
Ministerstwo Energii stwierdziło, że atak uszkodził infrastrukturę elektroenergetyczną w czterech regionach środkowej i zachodniej Ukrainy, powodując przerwy w dostawie prądu i zakłócenia w funkcjonowaniu pociągów.
Podniesiony samolot bojowy
Polska wzmocniła także ochronę przestrzeni powietrznej.
„Dziś wieczorem zaobserwowano wzmożoną aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu w związku z atakami rakietowymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy” – poinformowało polskie dowództwo operacyjne. „Wszystkie niezbędne procedury zapewniające bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione.”
VŽ wspomina, że 24 marca rano rosyjska rakieta wleciała w polską przestrzeń powietrzną w pobliżu Oserdowa na południowym wschodzie kraju, przeleciała nad jej terytorium przez 39 sekund i wróciła na Ukrainę. Polskie wojsko oświadczyło, że przez cały lot pocisk był śledzony przez wojskowy radar.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że Polska uruchomiła wszystkie swoje systemy obrony powietrznej i że rakieta zostałaby zestrzelona, „gdyby istniały najmniejsze oznaki, że celuje w cel na terytorium Polski”.
Do podobnego zdarzenia doszło w 2023 r. 29 grudnia, kiedy rosyjska rakieta przez kilka minut pozostawała w polskiej przestrzeni powietrznej.
w 2022 r. W listopadzie dwie osoby zginęły, gdy ukraiński rakieta przeciwlotnicza wylądowała w polskiej wsi Przewoduwo, niedaleko granicy z Ukrainą.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”