W polskiej przestrzeni powietrznej widziano strategiczny samolot rozpoznawczy Dragon Lady. To przełomowe wydarzenie zostało uchwycone przez fotografów lotniczych, w tym Karolisa Prokopiukasa, który w marcu 2024 r. 10 uchwycił wyjątkowe zdjęcie samolotu. Samolot U-2, łatwo rozpoznawalny po wydłużonym kształcie nosa i nietypowej konfiguracji skrzydeł, wyposażony w dwa zespoły sprzętu rozpoznawczego, przeleciał nad Polską w nieznanym kierunku.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!
Dokładny charakter i zamiary tego lotu pozostają przedmiotem spekulacji, ale według raportów obserwatorów nie jest to pierwszy raz, kiedy zauważono U-2 w tym regionie. Zdolność samolotu do wykonywania lotów trwających do 12 godzin pozwala na start z dowolnej bazy lotniczej zlokalizowanej w europejskiej części NATO. Otwarte pozostaje zatem pytanie, czy samolot jest zaparkowany w Polsce.
U-2 Dragon Lady wyróżnia się jako wysokogórski samolot rozpoznania strategicznego, który pomimo tego, że jest jednym z najstarszych na wyposażeniu Sił Powietrznych USA, wciąż jest udoskonalany. Wyposażony jest w trzy przedziały na sprzęt rozpoznawczy – dwa w skrzydłach i jeden w nosie – oraz zawiera kamerę wielospektralną, radarowy system śledzenia i elektroniczny sprzęt rozpoznawczy.
Zdolny do wznoszenia się na wysokość do 21 000 metrów, U-2 może prowadzić rozpoznanie celów i obszarów zainteresowania przy użyciu wielokanałowej stacji optycznej i radaru, pozostając poza zasięgiem systemów obrony powietrznej wroga.
w 2020 W lutym Lockheed Martin zakończył testy nowej kamery wielospektralnej SYERS-2C, zainstalowanej obecnie na samolocie rozpoznawczym U-2S. Opierając się na zasadzie otwartej architektury, kamera ta może przesyłać dane do myśliwców F-35 Lightning II i F-22 Raptor piątej generacji. W tym samym roku Siły Powietrzne USA przetestowały także na samolocie U-2 Dragon Lady zintegrowany system sztucznej inteligencji „ARTUµ”, który umożliwia algorytmowi kontrolowanie stacji radarowej i wykrywanie wystrzeliwania osi rakiet warunkowych od wroga, pisze „Army „. Potwierdzenie”.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”