Media dowiedziały się, co dokładnie Polska robi za plecami Ukrainy.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!
Polska aktywnie wspiera Ukrainę, ale aktywnie zaopatruje Rosję za plecami Kijowa: handluje towarami podwójnego zastosowania z Rosją i Białorusią.
Po wojnie polski eksport do Rosji spadł, za to sprzedaż towarów na Białoruś znacząco wzrosła i osiągnęła rekordowy poziom.
Białoruś, granicząca z trzema krajami UE, jest „oknem” dla Rosjan, którzy chcą pozyskać ważne i znane dobra cywilizowanego świata.pismo „PE„.
Jednocześnie Polska aktywnie importuje rosyjskie i białoruskie produkty rolne, blokując ukraińskieraporty Dialog.ua.
Choć polski eksport do Rosji maleje, to sprzedaż towarów na Białoruś w 2023 roku anormalnie wzrosła.
Według UN Comtrade, w 2023 roku Polska dostarczyła Białorusi towary o wartości 2,9 miliarda dolarów. dolarów, a Rosja – za 3,7 miliarda dolarów. Jeżeli w przypadku kraju agresora eksport nie powiódł się zaraz po rozpoczęciu Wielkiej Wojny, to wolumen sprzedaży towarów na Białoruś w 2022 roku początkowo nieznacznie spadł, a następnie stopniowo wzrósł do rekordowego poziomu, wynoszącego mniej niż od 2000 roku. .
Czym jest polski eksport na Białoruś? Przede wszystkim samochody. Na drugim miejscu plasują się tworzywa sztuczne (217 mln dolarów), trzecie – wyposażenie maszyn (158 mln dolarów), czwarte – elektronika (148 mln dolarów), piąte – farby (125 mln dolarów).
Wśród dwudziestu najważniejszych towarów eksportowanych znajduje się wiele związanych z przemysłem wytwórczym: urządzenia przemysłowe, lokomotywy, akcesoria optyczne, elektronika. Mianowicie ich eksport na Białoruś w 2023 r. rósł
Największą kategorią pod względem wartości eksportu z Polski na Białoruś były pojazdy.: samochody osobowe, przyczepy i naczepy, ciężarówki, ciągniki oraz części samochodowe. Jest mało prawdopodobne, aby Białoruś zwiększyła konsumpcję wszystkich wymienionych towarów do tego stopnia, że w 2023 roku zostanie pozyskana ich rekordowa liczba w ciągu 20 lat. Jak zatem wytłumaczyć wzrost handlu? Odpowiedzi mogą dostarczyć dane celne dotyczące handlu pomiędzy Białorusią a Rosją.
Wynika z nich, że eksport tych towarów z Białorusi do Rosji wzrósł w tym samym czasie, w którym wzrosła wymiana handlowa tego kraju z Polską. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pojazdów, które zostaną dostarczone do Rosji w 2023 roku. Wartość wynosi 60 mln dolarów. Wzrósł także eksport elektroniki i optyki do państwa agresora.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”