Projekty pilotażowe planowane są na Litwie, gdzie drogi zostaną zelektryfikowane, a także wykorzystana zostanie energia słoneczna – powiedział Kazys Starkevičius, przewodniczący komisji ekonomicznej Sejmu. Według niego możliwy jest także rozwój działań w zakresie realizacji litewsko-polskich projektów granicznych, które będą mogły być finansowane ze środków Unii Europejskiej (UE).
Zdjęcie skojarzeniowe
© Larisa-K (bezpłatna licencja) | https://pixabay.com/photos/road-pavement-landscape-roadway-220058/
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!
„Po konferencji pojawiły się nowe pomysły, możemy rozwijać działalność w różnych projektach granicznych, które mogą być finansowane ze środków europejskich. A nowością, w której Litwa zaczyna realizować projekty, jest elektryfikacja dróg i „wykorzystanie energii słonecznej”. Pilotaż projekty będą pierwszymi na Litwie, możliwa jest także współpraca z sąsiadami” – powiedział dziennikarzom K. Starkevičius po konferencji na temat możliwości finansowania dróg, która odbyła się w Sejmie.
Szef Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad polskiego Ministerstwa Infrastruktury Jarosław Waszkiewicz podkreślił „doskonałą współpracę” z Litwą, a także wspomniał o znaczeniu projektów drogowych na granicy.
„Chciałbym podkreślić doskonałą współpracę z Litwą, zwłaszcza w zakresie projektów granicznych. Mówię nie tylko o „Via Baltica”, ale także o innych szlakach, jak np. „Via Baltica”. Łączy Alytus z Augustowem, ponieważ a także kontakty lokalne i powiązania, które przyczyniają się do poprawy życia i aktywności gospodarczej po obu stronach granicy” – powiedział J. Waszkiewicz.
Na koniec minister transportu Marius Skuodis oświadczył, że domaga się większych środków na drogi. Ma nadzieję, że stanie się to w dłuższej perspektywie.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”