Według A. Lukošiausa, eksperta z „Biura Innowacji Tele2”, żywotność baterii inteligentnego zegarka w dużej mierze zależy od konkretnego modelu: jeden będzie miał więcej miliamperogodzin, drugi mniej. Specjalista zapewnia jednak, że – jak wynika z informacji prasowej – kilka istotnych regulacji może pomóc w wydłużeniu żywotności urządzenia.
W większości przypadków smartwatche mogą działać przez około 7-8 godzin bez ładowania. To jest czas aktywności urządzenia: wiadomości i e-maile. czytanie e-maili, śledzenie aktywności itp. Ograniczenie tych czynności znacząco spowolni intensywność zużycia energii. Samsung Galaxy Watch czy Xiaomi powinny działać przynajmniej 24 godziny na jednym ładowaniu, wysokiej klasy modele zegarków sportowych Garmin działają 1-2 tygodnie bez ładowania. Jeśli smartwatch działa zauważalnie szybciej, warto dostosować niektóre ustawienia.
Korzystanie z funkcji GPS. System GPS jest istotną cechą inteligentnego zegarka: zapewnia działanie funkcji nawigacji i śledzenia aktywności fizycznej. Technologia ta jest jednak dość złożona: po jej aktywacji płyta główna musi przetworzyć ogromne ilości danych, co wymaga dużej ilości energii. Na przykład włączenie funkcji śledzenia trasy biegowej lub rowerowej znacznie szybciej wyczerpuje baterię zegarka. Najprostsza rada to po prostu nie używać GPS bez potrzeby: nie włączaj tej funkcji na krótki spacer lub włączaj ją dopiero wtedy, gdy rozpoczynasz aktywność fizyczną. Wkrótce zauważysz znaczący wpływ korzystania z tej funkcji na baterię.
Słuchać muzyki. Nowoczesne smartwatche pozwalają sparować je ze słuchawkami bezprzewodowymi i słuchać muzyki lub podcastów, nie zostawiając telefonu. Trzeba przyznać, że ciągłe wspieranie sygnału Bluetooth jest również dość energochłonne. Bateria ładuje się dwukrotnie, jeśli skorzystamy z zalet eSIM i bezpośrednio strumieniujemy muzykę, gdyż wykorzystywany jest nie tylko Bluetooth, ale także połączenie GPS. Oszczędzisz energię, pobierając wcześniej wybraną muzykę lub podcasty na zegarek – w ten sposób nie odczujesz większego dyskomfortu, ale znacząco wydłużysz żywotność baterii.
Parowanie z telefonem. Jak wiadomo, nowoczesne inteligentne zegarki są połączone z telefonem, dzięki czemu można monitorować wiadomości, wysyłać je, a nawet odbierać połączenia. Należy jednak pamiętać, że komunikując się w ten sposób, urządzenia muszą stale wymieniać informacje i obsługiwać ogromne strumienie danych, dzięki czemu bateria szybciej się rozładowuje. Warto przejrzeć dostępne aplikacje i ich powiadomienia – być może nie wszystkie są Ci potrzebne. W tej sytuacji zegarek z usługą eSIM jest lepszy – praktycznie nie wymaga synchronizacji z telefonem, wystarczy pobrać na zegarek Messenger, Gmail i inne potrzebne aplikacje.
Ekran pulpitu. Chociaż złożone funkcje zużywają najwięcej energii baterii, należy pamiętać, że złożony graficznie komputer stacjonarny również zużywa energię baterii. Im więcej grafiki i kolorów na ekranie, tym szybciej rozładowuje się bateria. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś wybierać wyłącznie nudne lub minimalistyczne komputery stacjonarne, ale warto priorytetowo traktować te z dużą ilością czarnych i mniej mobilnych elementów. Na koniec zwróć uwagę na poziom oświetlenia zegara – jeśli możesz, zmniejsz go do co najmniej średniego.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”