Ostrzeżenie lekarzy opiera się na przypadku, w którym 32-letni mężczyzna, który nie miał wcześniej żadnych problemów zdrowotnych, został zabrany do szpitala w Lizbonie z powodu początkowo trudnej do zdiagnozowania choroby. Mężczyzna powiedział, że niedawno jadł sushi.
Nie każde sushi robi się z surowej ryby. W większości przypadków jest poddawany obróbce cieplnej, ale do sashimi wykorzystuje się surową rybę.
W przypadku wyżej wymienionego mężczyzny lekarze zbadali kamerą górną część jego jelita i znaleźli przyczepione do wewnętrznej części jelit larwy anisaki z rodziny glisty. Pasożyt ten pozostawił mężczyznę cierpiącego, wymiotującego i gorączkującego przez około tydzień.
Według ekspertów większość tych przypadków odnotowuje się w Japonii, gdzie spożywa się dużo surowych ryb.
„Jednak takie przypadki są coraz częstsze na Zachodzie” – ostrzegają lekarze. „W miarę ewolucji naszej diety anisak staje się coraz większym problemem na Zachodzie i nie należy pomijać tego pasożyta w przypadku, gdy chora osoba spożyła surową rybę”.
W przypadku wspomnianego mężczyzny objawy ustąpiły natychmiast po usunięciu pasożyta z organizmu.
Lekarze ostrzegają również, że anyż może powodować reakcje alergiczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka i wstrząs anafilaktyczny. Dodatkowo, oprócz bólu brzucha, nudności, wymiotów i gorączki, mogą wystąpić objawy takie jak krwawienie z jelit, niedrożność jelit, pęknięcie jelit i zapalenie otrzewnej.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”