Dermatolog ostrzega przed zagrożeniami związanymi z długotrwałym manicure

Poinformowała o tym LRT RADIO Asta Šlepetienė, kierownik Wydziału Kontroli Ochrony Zdrowia Publicznego Departamentu Kłajpedy Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego. Zdaniem Ingi Kisielienė, dermatowenerolog z Kliniki Santara Szpitala Uniwersyteckiego w Wilnie, w salonach częściej zdarzają się infekcje grzybicze czy bakteryjne, ale można też zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby, a nawet wirusem HIV.

Usługa musi być wykonana bezpiecznie

O tym, że salon kosmetyczny dba o zdrowie swoich klientów świadczy paszport higieniczny, który wydawany jest dopiero po ocenie wszystkich warunków: piękna gabinetu, oświetlenia, zaopatrzenia w wodę, używanych narzędzi, sposobu ich wykonywania. są sterylizowane i konserwowane – mówi kierownik wydziału ochrony zdrowia publicznego Krajowego Centrum Zdrowia Publicznego w Kłajpedzie, kierownik wydziału kontroli Asta Šlepetienė.

„Dlatego jeszcze przed wydaniem paszportu zdrowia usługa podlega kompleksowej ocenie. Nie bez powodu paszport stanowi świadectwo spełnienia przez placówkę wymogów aktów prawnych regulujących bezpieczeństwo zdrowia publicznego” – wyjaśnia specjalistka.

Jej zdaniem odpowiedzialne gabinety kosmetyczne nie tylko posiadają warunki niezbędne do właściwej konserwacji instrumentów, ale biorą także pod uwagę to, czy są one jednorazowe (do wyrzucenia od razu po użyciu), czy też nadają się do sterylizacji.

„Z uwagi na to, że świadczona usługa jest klasy A, może dojść do uszkodzenia ludzkiej skóry i błon śluzowych. Konieczne jest zatem zakupienie odpowiedniego sterylizatora. Przed sterylizacją usługodawca ma obowiązek zdezynfekować instrument, przechowywać go w odpowiednim środku dezynfekcyjnym przez wymagany czas, itd. – wyjaśnia A. Šlepetienė.

A klientka radzi, żeby rozejrzała się po salonie, zapytała, gdzie jest sterylizator, jakim sprzętem się dezynfekuje, bo może być uczulona na jakiś składnik. „Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że instrumenty należy rozpakować na oczach klienta. Po otrzymaniu wszystkich informacji będzie on czuł się bezpiecznie i polecił ten salon swojemu kolejnemu znajomemu” – wyjaśnia przedstawiciel NVSC.

Według niej, jeśli klientowi coś się nie podoba, nie rozpakowano przed nim instrumentów, powinien wstać, podziękować i udać się do innego salonu kosmetycznego: „Przy świadczeniu usług kosmetycznych manicure lub pedicure należy zachować sterylne instrumenty używany. „

Usługi tego typu nie mogą być świadczone w lokalach mieszkalnych

A. Šlepetienė zauważa, że ​​pokój w zwykłym mieszkaniu nie jest odpowiednim miejscem do świadczenia usług kosmetycznych, zwłaszcza że nie można ich świadczyć w lokalu mieszkalnym: „Co więcej, przy świadczeniu tych usług używa się wielu środków chemicznych, które mogą powodować alergie , astma. lub w inny sposób zaszkodzić zdrowiu. I ani klient, ani usługodawca tego nie potrzebują, a zwłaszcza członkowie jego rodziny. »

Chociaż specjalista przyznaje, że usługi świadczone w apartamentach są tańsze, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt: ​​jeśli coś się stanie, klient nie będzie miał możliwości złożenia skargi ani obrony, a ostatecznie leczenie będzie go kosztować nawet więcej.

W salonach częściej zdarzają się infekcje grzybicze lub bakteryjne

Dermatowenerolog Inga Kisielienė, lekarka Kliniki Santaras Szpitala Uniwersyteckiego w Wilnie przypomina, że ​​gdy instrumenty nie są sterylne, istnieje ryzyko infekcji: „Podczas manicure lub pedicure skóra może zostać uszkodzona, przecież wycina się skórki i paznokcie są obcięte. są zdeponowane. Zainfekowane narzędzia mogą rozprzestrzeniać bakterie lub grzyby.

Na pytanie, czy można zarazić się świerzbem, lekarz odpowiada, że ​​świerzb to raczej choroba wieku dziecięcego, którą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt, z pościelą, ubraniem itp.

„W salonach częściej spotykane są infekcje grzybicze lub bakteryjne. W przypadku uszkodzenia skórek może wystąpić stan zapalny skórek wokół paznokcia: puchną, stają się czerwone, bolesne i zaczynają wydzielać ropę. Jeśli paznokieć jest uszkodzony, może zmienić kolor – wyjaśnia I. Kisielienė.

Według niej istnieją bakterie, które lubią ciepłe i wilgotne środowisko, bez tlenu, a długotrwały manicure czy sztuczne paznokcie są idealną pożywką dla bakterii i grzybów: „Lakier utrzymuje się dwa, trzy tygodnie, a nawet dłużej, dzięki czemu paznokieć łatwiej ulega uszkodzeniu, zaczyna się kruszyć, zmienia kolor i może urosnąć.”

Sposób leczenia chorób wywołanych przez bakterie i grzyby zależy od uszkodzeń paznokcia – wyjaśnia I. Kisielienė. „Leki miejscowe są przepisywane, jeśli uszkodzona jest mniej niż połowa płytki paznokcia, ale jeśli uszkodzona jest więcej niż połowa, wymagane są leki doustne, w przeciwnym razie szanse na wyzdrowienie są bardzo małe”. Lekarze często przepisują oba rodzaje leczenia. Leczenie grzybicy paznokci nie jest procesem krótkim: w przypadku leczenia czasem trwa rok, w przypadku leków doustnych od 3 do 6 miesięcy” – wyjaśnia lekarz.

Według niej choroby przenoszone przez krew są znacznie rzadsze, jednak jeśli stosuje się niesterylne narzędzia, a wcześniej chorowano na przewlekłą infekcję, HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C i inne choroby, istnieje ryzyko infekcji. Narzędzia należy zatem sterylizować po każdym kliencie.

„Jeśli u danej osoby często występują wrastające paznokcie, najczęstszą przyczyną jest to, że paznokcie u nóg nie są prawidłowo obcięte. Należy je obcinać na prosto, ale czasami paznokcie zaokrąglone wyglądają lepiej. Czasem z powodu urazu lub ciasnego obuwia uszkodzona jest płytka paznokcia i sąsiadująca skóra. zniszczone i zaczynają rosnąć paznokcie. W takich przypadkach należy zgłosić się do specjalisty, bo manicurzystki nie zawsze potrafią rozwiązać problem” – wyjaśnia I. Kisielienė.

Jeśli proces jest aktywny (bardzo bolesny, zaczerwienienie, ropa), lekarz zaleca domowe kąpiele dezynfekcyjne: „To kąpiel z nadmanganianem potasu. Możesz także kupić środki antyseptyczne i spryskiwać je 4-5 razy dziennie. Czasami potrzebne są również maści przeciwzapalne. Gdy proces ustąpi, konieczne może być również leczenie chirurgiczne. »

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *