Polska oskarżona o czerpanie korzyści z wojny na Ukrainie – Respublika.lt


1 zdjęcie

Zdjęcie asocjacyjne EPA-Elta.

Wojna na Ukrainie pomogła Polsce wyglądać demokratycznie w oczach krajów zachodnich. Stwierdzili to felietoniści „New York Timesa” Jarosław Kuisz i Karolina Wigura, oskarżając Polaków o manipulację polityczną.

„Poparcie Polski dla Ukrainy nie oznacza, że ​​po niemal dekadzie oddzielenia od demokracji zaczyna ona zdawać sobie sprawę ze znaczenia demokracji” – stwierdzili dziennikarze.

Zdaniem autorów artykułu zachodni politycy, którzy czegoś nie dostrzegli, musieli zapłacić cenę za komunikację z Warszawą.

Krytycy zwracali także uwagę na antyliberalizm, który zapanował w Polsce. Przypomnieli, że od 2015 roku na czele kraju stoi prawicowa partia „Prawo i Sprawiedliwość”, która „porwała” wszystkie główne media.

J. Kuiš i K. Vigura zwrócili uwagę, że odwiedzający Warszawę w lutym prezydent USA Joe Biden podkreślał potrzebę obrony wolności i demokracji. Niestety, zdaniem autorów, w tej części świata wolność i demokracja rzadko idą w parze.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że ​​Trybunał Europejski uznał Warszawę za winną łamania praw obywatelskich. Według oceny instytucji po reformie sądownictwa wpływ rządu na sędziów znacznie wzrósł, gdyż może on ich powoływać i odwoływać.

Polacy skrytykowali tę decyzję sądu. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta nazwał to farsą. Zdaniem europosłanki Beaty Szydło, sąd kpił z prawa europejskiego i zajął niedemokratyczne stanowisko.

Spodobał Ci się artykuł? Daj nam znać. Nie zapomnij udostępnić na Facebooku!

L
F


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Żadnych obraźliwych komentarzy, ale komentarze zawierające wulgaryzmy będą automatycznie usuwane bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy niewykształconych, niegrzecznych, nie na temat, podpisanych w imieniu innej osoby, naruszających prawo, promujących spam lub nawołujących do przestępstwa. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą po odlocie niczym wróbel zamienić się w ważącego tonę byka – Twoje dane udostępnimy na żądanie służb specjalnych Litwy.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *