Zdjęcie asocjacyjne EPA-Elta.
Wojna na Ukrainie pomogła Polsce wyglądać demokratycznie w oczach krajów zachodnich. Stwierdzili to felietoniści „New York Timesa” Jarosław Kuisz i Karolina Wigura, oskarżając Polaków o manipulację polityczną.
„Poparcie Polski dla Ukrainy nie oznacza, że po niemal dekadzie oddzielenia od demokracji zaczyna ona zdawać sobie sprawę ze znaczenia demokracji” – stwierdzili dziennikarze.
Zdaniem autorów artykułu zachodni politycy, którzy czegoś nie dostrzegli, musieli zapłacić cenę za komunikację z Warszawą.
Krytycy zwracali także uwagę na antyliberalizm, który zapanował w Polsce. Przypomnieli, że od 2015 roku na czele kraju stoi prawicowa partia „Prawo i Sprawiedliwość”, która „porwała” wszystkie główne media.
J. Kuiš i K. Vigura zwrócili uwagę, że odwiedzający Warszawę w lutym prezydent USA Joe Biden podkreślał potrzebę obrony wolności i demokracji. Niestety, zdaniem autorów, w tej części świata wolność i demokracja rzadko idą w parze.
Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że Trybunał Europejski uznał Warszawę za winną łamania praw obywatelskich. Według oceny instytucji po reformie sądownictwa wpływ rządu na sędziów znacznie wzrósł, gdyż może on ich powoływać i odwoływać.
Polacy skrytykowali tę decyzję sądu. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta nazwał to farsą. Zdaniem europosłanki Beaty Szydło, sąd kpił z prawa europejskiego i zajął niedemokratyczne stanowisko.
Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale komentarze zawierające wulgaryzmy będą automatycznie usuwane bez przeprosin.
Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy niewykształconych, niegrzecznych, nie na temat, podpisanych w imieniu innej osoby, naruszających prawo, promujących spam lub nawołujących do przestępstwa. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą po odlocie niczym wróbel zamienić się w ważącego tonę byka – Twoje dane udostępnimy na żądanie służb specjalnych Litwy.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”