Niektórzy operatorzy szacują, że liczba osób podróżujących autobusami w Europie wzrosła o około jedną trzecią w ciągu trzech lat. Jeśli wcześniej w lecie było więcej pasażerów, teraz nie brakuje ich przez cały rok, a najpopularniejszymi krajami są Niemcy, Polska, Czechy, Łotwa i Estonia.
Bilety do niektórych krajów kosztują obecnie o połowę mniej niż, powiedzmy, pięć lat temu. Młodzi ludzie studiujący za granicą korzystają z autobusów, którymi dojeżdżają na festiwale, robią zakupy i wracają do domu.
„Zarówno w tym roku, jak i w zeszłym roku obserwujemy trend wyjazdów seniorów. Mają zamiar odwiedzić swoje dzieci, wnuki. Bez wątpienia większość podróżujących to ludzie młodzi, którzy spontanicznie wybierają swój wyjazd, to „to znaczy zaplanowane dzisiaj, jutro są już w drodze” – wyjaśnia Remigijus Dvareckas, dyrektor ECOLINES na Litwie.
Organizatorzy autokarowych wycieczek turystyczno-rekreacyjnych podają, że w tym roku przyjęli o około jedną dziesiątą klientów więcej niż w roku ubiegłym. Największym problemem jest szukanie nowych tras. Na wycieczkę autokarem jadą rodziny z dziećmi i osoby starsze. Węgry cieszą się w tym roku coraz większą popularnością, podobnie jak Słowacja, Czechy, Czarnogóra i Chorwacja.
„Jeśli ktoś chce nie tylko odpocząć, ale i zobaczyć, taniej jest podróżować autobusem, ponieważ specyfika podróży rekreacyjnej samolotem jest taka, że osoba jest transportowana samolotem, zakwaterowana w hotelu, to może zdecydować się na wypożyczenie samochodu lub wykupienie wycieczek” – twierdzą firmy. Reżyser „Podróży Guliwera” Algis Brazionis.
Zdaniem ekspertów ds. turystyki o popularności wycieczek autokarowych decydują ceny, których nie podnoszą konkurujący organizatorzy, a także coraz sprawniejsi przewodnicy i nowe, komfortowe autobusy.
„Cudzoziemcy zawsze lubią podróżować samochodem i kamperem, przewodnik nie jest im tak bardzo potrzebny, znają języki, podróżując samotnie czują się swobodniej. Większość Litwinów, zwłaszcza tych starszych, nie włada jeszcze tymi językami bardzo dobrze, może nie zawsze mają pewność siebie i przebywając z tymi dziećmi w autobusie, gdy ich mama jest przewodnikiem lub przewodniczką, czują się bardzo dobrze” – mówi dr Regina Navikienė.
Według ekspertów nadal trudno przewidzieć, czy liczba osób podróżujących autobusami po Europie wzrośnie, ale już teraz widać, że coraz więcej Litwinów decyduje się na turystyczne wycieczki autokarowe po Litwie.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.