Im starsza gwiazda, tym wolniej się obraca. Zjawisko to ogólnie tłumaczy się faktem, że pole magnetyczne gwiazdy „przyciąga” otaczające zjonizowane gazy w przestrzeni międzyplanetarnej, a nawet w ośrodku międzygwiazdowym, przenosząc w ten sposób część energii rotacyjnej gwiazdy.
Jednak od pewnego czasu obserwacje wykazały, że stare gwiazdy wydają się obracać szybciej, niż przewidywałby taki model hamowania magnetycznego.
Jednak jak dotąd dane nie są na tyle wiarygodne, aby móc to jednoznacznie stwierdzić. Aby z całą pewnością odpowiedzieć, czy tak jest, naukowcy wykorzystali obserwacje asterosejsmiczne starożytnych gwiazd. Wiek gwiazd określano także na podstawie ich oscylacji.
Podczas obrotu gwiazdy różne fale oscylacji rozchodzą się nierównomiernie i rozpraszają na kilka składowych o podobnych, ale nierównych częstotliwościach; Po dostosowaniu komponentów można również dostosować prędkość obrotową.
Po zbadaniu zależności prędkości obrotowej od masy i wieku 91 gwiazd naukowcy oszacowali ją na zaledwie 1,6 procent. prawdopodobieństwo, że uzyskane dane można wyjaśnić standardowym modelem ewolucji spinu.
Tymczasem istnieje 98,4% szans, że hamowanie magnetyczne zwolni w okolicach połowy życia gwiazdy. Nie wiemy dlaczego, ale potwierdzenie zjawiska pomoże ulepszyć modele.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”