Jak upewnić się, że jesteś już uzależniony od kawy

Kofeina to alkaloid o gorzkim smaku, który pobudza układ nerwowy, co czyni ją najpowszechniej stosowaną na świecie substancją psychoaktywną, która tymczasowo zmniejsza uczucie zmęczenia i zwiększa aktywność umysłową. Występuje w różnych napojach i produktach spożywczych, ale większość spożycia kofeiny pochodzi z kawy, herbaty, napojów gazowanych i napojów energetycznych.

Wśród naukowców toczy się na ten temat wiele dyskusji. Niektórzy uważają, że kofeina jest najczęściej nadużywanym narkotykiem na świecie, inni zastanawiają się, czy może rozwinąć się uzależnienie od kofeiny. Zasadniczo nieporozumienia te wynikają z nieumiejętności zdefiniowania, czym jest uzależnienie i jakie są jego objawy. Wiadomo jednak, że kofeina ma właściwości narkotyczne. Objawy odstawienia występują po odstawieniu kofeiny:

– ból głowy,
– zmęczenie,
– zwiększona drażliwość,
– depresyjny nastrój,
– niezdolność do koncentracji.

Aby tego uniknąć, osoba zmuszona jest ponownie spożywać produkty zawierające kofeinę. W rzeczywistości spożycie kofeiny, podobnie jak narkotyki, powoduje procesy w mózgu, które prowadzą do ciągłego głodu spożywanej substancji. Kofeina nie powoduje jednak konsekwencji ani problemów społecznych czy ekonomicznych typowych dla innych narkotyków. Przecież nie ma chyba nikogo, komu życie spadło w przepaść z powodu uzależnienia od kofeiny.

Czy powinienem spożywać mniej kofeiny?

Każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Kofeinę zbadano dość szeroko i nie stwierdzono związku pomiędzy jej spożywaniem w małych dawkach (do 2 filiżanek kawy dziennie) a zwiększoną częstością występowania różnych chorób. Nie możemy jednak zapominać, że często spożywana kofeina maskuje nasz prawdziwy stan dobrego samopoczucia. Działa podobnie jak dodatki do żywności, które potrafią doskonale maskować prawdziwy smak i jakość spożywanej przez nas żywności. Kiedy więc organizm wysyła nam sygnały zmęczenia, zamiast odpoczywać i spędzać więcej czasu na relaksie, pijemy kawę, która daje nam fałszywy stan świeżości. W ten sposób przez chwilę nie odczuwamy problemu, ale zmęczenie nigdzie nie znika i w dłuższej perspektywie może prowadzić do chronicznego zmęczenia i innych dyskomfortów.

Jeśli nadal chcesz spróbować życia bez kofeiny, ale obawiasz się, że bez porannej kawy nie będziesz mógł otworzyć oczu lub zabraknie Ci energii w pracy, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak tego uniknąć.
Wskazówki, które pomogą Ci rzucić kofeinę

Zmień swoją poranną rutynę. Spróbuj choć trochę zmienić swoją poranną rutynę i delektować się czymś przyjemnym. Na przykład słuchaj ulubionej piosenki podczas przygotowywania śniadania. Wykonuj ćwiczenia rozciągające, aby obudzić każdą część ciała. A po wyjściu z domu nie spiesz się, aby wsiąść do samochodu. Wybierz się na krótki spacer lub przynajmniej zaczerpnij świeżego powietrza.

Zamień picie kawy na inny nawyk. Jeśli masz zwyczaj pić kawę o określonej porze dnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczujesz silną potrzebę wypicia kawy o tej porze. Pamiętaj, że przełamanie nawyku jest znacznie trudniejsze niż zastąpienie go innym. Kiedy więc nadejdzie czas, aby „napić się kawy”, zajmij się czymś innym: rozwiąż zagadkę, idź na spacer lub po prostu zaczerpnij świeżego powietrza. Po pewnym czasie Twoje ciało „zapomni” o tym nawyku.

Ćwicz, podejmuj decyzję, oddychaj głęboko. Jeśli czujesz się leniwy, przepracowany i potrzebujesz zastrzyku energii podczas pracy, nie myśl, że najlepszym rozwiązaniem będzie filiżanka kawy. Ważne jest, aby zrozumieć, że Twoje ciało i umysł działają jako całość, dlatego nie jest możliwe jasne myślenie, jeśli przez długi czas ciało pozostaje opuszczone na krześle. Podejmij więc decyzję, weź głęboki oddech i kilka razy klaśnij w dłonie nad głową. Z każdym głębokim oddechem wyobraź sobie, że wdychasz przypływ energii, czując, jak ta fala energii wypełnia twoją klatkę piersiową i rozprzestrzenia się po całym ciele. Podczas ćwiczeń poczujesz, jak zmęczone mięśnie ożywają, a wraz z ciałem regeneruje się także umysł.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *