Jak wskazała gmina, jako instytucję koordynującą wyznaczono Poniewieskie Centrum Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji. W działalności Miejskiego Ośrodka Zdrowia będzie uczestniczyć 27 zakładów opieki zdrowotnej – 5 placówek podległych gminie, 1 placówka podległa państwu i 21 placówek prywatnych.
„Po rozpoczęciu działalności centrum planowane jest pozyskanie środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na modernizację infrastruktury lub zakup nowocześniejszego sprzętu. Na realizację planowanego projektu Poniewież powinien przeznaczyć największą sumę inwestycyjną – więcej niż 2 miliony 700 tysięcy euro” – podaje Gmina Poniewież.
Władze gminy zauważają, że w każdej chwili do działalności ośrodka mogą przystąpić także inne placówki służby zdrowia działające w Poniewieżu i świadczące usługi indywidualnej opieki zdrowotnej.
ELTA przypomina, że litewskie gminy mogą obecnie podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia, w których zapewnionych będzie co najmniej 80% podstawowych świadczeń zdrowotnych. Władze samorządowe muszą do końca tego roku podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia łączących publiczne lub prywatne placówki medyczne.
Zdrowie publiczne, podstawowa opieka ambulatoryjna, podstawowa opieka szpitalna, średnia opieka ambulatoryjna, choroby wewnętrzne (profil terapeutyczny) i usługi medycyny ratunkowej powinny być grupowane w ośrodku zdrowia na zasadzie współpracy, ale ich spektrum jest zróżnicowane w zależności od gminy, w zależności od od rozmiaru każdego.
Ośrodek zdrowia może powstać w drodze współpracy strukturalnej, funkcjonalnej lub mieszanej.
Dzięki współpracy strukturalnej świadczenia opieki zdrowotnej świadczone są w ramach jednego podmiotu prawnego, łączącego usługi świadczone przez instytucje publiczne. Możliwe jest także utworzenie ośrodka zdrowia w sposób mieszany, jednak będzie brane pod uwagę działanie w formie kooperacji funkcjonalnej.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”