Krajowe Biuro Transplantacyjne Ministerstwa Zdrowia (NTB) informuje o bezcennym ładunku, który przybył na Litwę. 9 stycznia tego roku o godzinie 22:00. 35 minut Na lotnisku w Wilnie wylądował samolot Spartan Litewskich Sił Powietrznych (KOP). Samolot z zespołem medycznym NTB i VUL z Santarišek wystartował z Szawli i po eksplantacji w Warszawie (Polska) zwrócił narząd dawcy, co da biorcy na Litwie nadzieję na wyzdrowienie.
„Obecnie na Litwie na dawcę narządów i tkanek czeka ponad 300 osób. Aby ratować życie biorców, NTB poszukuje dawców narządów również za granicą na międzynarodowej platformie wymiany narządów dawców, na której znajdują się oferty i prośby dawców narządów. Jeżeli narząd spełnia ustalone kryteria i jest odpowiedni dla biorcy oczekującego na Litwie, jedyną realną możliwością sprowadzenia go na Litwę jest transport lotniczy” – wyjaśnia A. Būziuvienė, dyrektor NTB.
Zdaniem A. Būziuvienė Krajowy Urząd Transplantacyjny stale dąży do zacieśnienia relacji z partnerami zagranicznymi. „Jesienią ubiegłego roku spotkaliśmy się z naszymi kolegami w Polsce z Poltransplant (Polskiego Centrum Koordynacji Transplantologii). Cieszę się, że spotkanie zacieśniło współpracę i przynosi owoce. Często zdarza się, że nasi partnerzy nie są w stanie znaleźć odpowiedniego biorcy dla dawcy narządów we własnym kraju. W takich przypadkach uszanowane „tak” wypowiedziane przez bliskich i bezcenny prezent wysyłane są do innych krajów UE, gdzie znajdzie się odpowiedni odbiorca. To już drugi dawca narządów w ciągu trzech miesięcy, który po nie znalezieniu odpowiednich biorców w Polsce trafia do biorców na Litwie.”
Zgodnie z umową o współpracy Wojskowe Siły Powietrzne LK pomagają w transporcie narządów dawców nie tylko na Litwę, ale także z Łotwy, Polski, Niemiec czy Czech. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku helikoptery KOP transportowały na Litwę zespoły medyczne z dawcami narządów 7 razy. Transport narządów i tkanek dawców należy do zadań pokojowych Armii Litewskiej, które realizują jednostki wojskowe pozostające w stałym pogotowiu przydzielone do sił operacyjnych zadań czasu pokojowego.
Obecnie na przeszczep czeka ponad 300 osób. Wśród nich: 79 – nerka, 27 – serce, 7 – płuco, 2 – zespół płuco-serce, 34 – wątroba, 160 – przeszczepy rogówki, 224 – szpik kostny. Wśród nich – 9 dzieci.
Tylko w zeszłym roku, dzięki międzynarodowej wymianie dawców narządów, 7 biorców otrzymało nadzieję na życie i powrót do zdrowia na Litwie. Z Łotwy przywieziono 3 nerki i 3 wątroby dawców. Przyjechała para nerek z Polski.
—
Wyrażenie zgody na oddanie narządów nic nie kosztuje, a może dać bezcenny dar: uratować życie lub poprawić zdrowie 7 osób oczekujących na przeszczep. Zapraszamy do wyrażenia zgody na dawstwo narządów – można to zrobić wypełniając wniosek online na stronie ntb.lt lub w dowolnej aptece Camelia, Eurovaistinė lub Gintarinė Vaistinė.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom procesu dawstwa i przeszczepiania na Litwie i w Polsce, partnerom międzynarodowym, lekarzom, specjalistom laboratoryjnym, litewskim funkcjonariuszom policji, litewskiej armii i litewskim siłom powietrznym. Szczere kondolencje i podziękowania dla bliskich zmarłego dawcy. Nie ma nic szlachetniejszego niż ratowanie życia tych, którzy poważnie chorują po stracie bliskiej osoby.
Ogłoszenie zostało przekazane przez: Mantas Banys, Krajowe Biuro Transplantacyjne
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”