Ci, którzy osiągnęli przyzwoity wiek, zaczynają bezwstydnie dzielić się swoimi przemyśleniami, co ich zdaniem pozwoliło im żyć tak długo, a otaczający ich ludzie uważnie słuchają i chcą usłyszeć ważne rady. Ale dlaczego ta rada jest zawsze taka dziwna? Oto kilka przykładów.
Theresa Rowley, kobieta mieszkająca w Michigan w USA, niedawno skończyła 104 lata. Zapytana odpowiedziała, że długie życie zapewniła jej dietetyczna cola, napój powiązany z chorobami przewlekłymi, otyłością, udarem mózgu i demencją starczą.
Kobieta stwierdziła, że codziennie wypija co najmniej jedną puszkę. Inna starsza kobieta stwierdziła wcześniej, że pomogło jej wyeliminowanie wszystkich mężczyzn ze swojego życia. Inna 114-letnia kobieta przechwalała się, że nigdy nie nosiła makijażu, a inna kobieta w przyzwoitym wieku stwierdziła, że pomógł jej kolejny drink – piwo. Naukowcom nie podobają się wszystkie te twierdzenia, ale możliwe, że pokazują to i tamto.
Najstarsza żyjąca kobieta, Jeanne Calment, zmarła w wieku ponad 122 lat. Do końca życia lubiła też słodycze i okazjonalnie alkohol. Naukowcy twierdzą, że ci ludzie odkrywają dziwne sekrety długowieczności, nie zdając sobie z tego sprawy. To wszystko nasza wina, bo tylko nasza ciekawość popycha ich do zasugerowania czegoś. Na przykład Theresa Rowley, która na co dzień pije dietetyczną colę, powinna spojrzeć na wiek swojego ojca – zmarł w wieku 102 lat. Zatem to dobre geny pomagają mu najbardziej.
Długowieczność zależy głównie od genów i stylu życia. Uważa się, że stres jest jednym z czynników najbardziej skracających życie. Rekordzistka Jeanne Calment nigdy nie pracowała, przez całe życie otrzymywała wsparcie, żyła w luksusie, cieszyła się ulubionym jedzeniem i zajęciami.
Nie można powiedzieć, że ludzkość nie wie, jak przedłużyć życie. Sport wzmacnia ciało i umysł, zdrowa dieta chroni przed chorobami, a aktywność umysłowa opóźnia starzenie się mózgu i pozwala zachować młodość na dłużej. Jeśli możesz uniknąć stresu i siedzącego trybu pracy, tym lepiej. Jednak w tym przypadku najważniejsze pozostają dobre geny. A te pytania do stulatków?
Dziennikarzy chyba nie da się nauczyć, żeby nie zadawali takich pytań. Jednak jedna odpowiedź była prawidłowa. W 2014 roku 111-letni nowojorczyk odpowiedział na pytanie reporterów: „Jak udało ci się żyć tak długo?” : „Po prostu nie umarłem wcześniej”. Nie mam pojęcia, jak to się stało.”
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”