Stany Zjednoczone widzą przyszłego przywódcę Unii Europejskiej. Który to kraj?






Kraj planował utworzenie najpotężniejszych sił lądowych wśród europejskich krajów NATO wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

J. O’Brien

© Departament Stanu Stanów Zjednoczonych (licencja otwarta) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:James_C._O%27Brien,_State_Department_Sanctions_Coordinator.jpg





Śledź nas na facebooku

Wszystkie najświeższe informacje i wiele więcej!



Współpraca w zakresie bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Polską zawsze była bardzo bliska, a Waszyngton „bardzo chce, aby Polska była liderem w Unii Europejskiej”. wywiad „Rzeczpospolita” powiedział James O’Brien, zastępca sekretarza stanu USA do spraw europejskich.


„Gdyby podjęto decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, oczywiście tak by było. Opieramy się także na ewolucji NATO na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Obecnie dwie trzecie sojuszników wydaje 2% swojego PKB na obronność. Polska [išleidžia] wiele więcej. „Opracowano bardzo przydatne regionalne plany obronne, które z każdym miesiącem są udoskonalane” – dodał O’Brien.



W 2022 roku Warszawa wydała na cele wojskowe 2,42% produktu krajowego brutto – więcej wydała tylko Grecja (3,54%), Stany Zjednoczone (3,46%) i Litwa (2,47%). Polska jest jednym z siedmiu krajów, które spełniają wymóg Sojuszu dotyczący inwestycji w obronę na poziomie 2% PKB. Na początku 2023 roku polski rząd obiecał zwiększenie wydatków na obronność do 4% PKB (wg Banku Światowego PKB Polski w 2022 roku wyniósł 688,1 mld dolarów).



Tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska planowała utworzenie najpotężniejszych sił lądowych spośród europejskich krajów NATO.


Donald Tusk, który w połowie grudnia powrócił na urząd premiera kraju, obiecał, że po powrocie do władzy Polska pozostanie „silnym ogniwem” w NATO i wiarygodnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. wiodącą rolę w Unii Europejskiej. Tusk zapowiedział, że Polska przejmie odpowiedzialność za ochronę swojej części europejskiej granicy i że jej zasady będą rygorystyczne.

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *