Przegląd najważniejszych wiadomości z Litwy i świata 20 grudnia.
Demonstracja na temat legalizacji atrakcji życia nocnego
Po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy legalizującej używanie gogli noktowizyjnych podczas polowań, Litewska Partia Zielonych zorganizowała w środę demonstrację w pobliżu prezydenta. Obecni nawoływali Gitanasa Nausėdasa, aby skorzystał z prawa weta i nie podpisywał przyjętego w zeszłym tygodniu projektu nowelizacji ustawy o polowaniach. Przewodnicząca Litewskiej Partii Zielonych Ieva Budraitė podczas protestu potwierdziła, że prezydent jest ostatnią nadzieją na to, aby nie zalegalizować wykorzystywania celowników nocnych do polowań.
Demonstracja nocnych widoków w pobliżu Prezydencji.
We wtorek głowa kraju poinformowała, że ma już wyrobioną opinię na temat kontrowersyjnej ustawy, a decyzję w sprawie weta ogłosi jeszcze w tym tygodniu.
Nowa dostawa pomocy wojskowej dla Ukrainy
Ministerstwo Obrony Narodowej (KAM) poinformowało, że Litwa przekazała w środę Ukrainie nową dostawę wsparcia wojskowego: sprzęt polowy i kilkadziesiąt tysięcy suchych racji żywnościowych. „Różnorodny sprzęt outdoorowy jest niezwykle potrzebny żołnierzom w sezonie zimowym. Każdy nasz program wsparcia to kolejny krok w kierunku zwycięstwa” – powiedział Minister Obrony Narodowej Arvydas Anušauskas.
Powołanie ambasadora w Polsce znajduje się w impasie
Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis potwierdził, że nie ma odpowiedzi, dlaczego ambasada Litwy w Polsce już czwarty miesiąc jest bez lidera. Według niego do prezydenta kraju złożono już co najmniej dwie nominacje ambasadorskie. G. Landsbergis potwierdził, że jeden z uczestników selekcji idealnie spełnił wymagania, jednak procedury utknęły w martwym punkcie po zgłoszeniu ewentualnych kandydatów na prezydenta.
Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
Asta Skaisgirytė, starszy doradca prezydenta, we wtorkowym wywiadzie dla „radia Žinių” zapewniła, że ambasador w Polsce jest poszukiwany i jej zdaniem chodzi o jak najszybsze jego odnalezienie. Doradca wyraziła przekonanie, że w sprawie kandydatury uda się osiągnąć porozumienie i że obecnie skuteczną komunikację dwustronną zapewnia sam prezydent.
Dyskusje między Hamasem a Izraelem w Kairze
W środę przywódca Hamasu Ismail Haniyeh przybył do Kairu na negocjacje w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy w toczącej się wojnie z Izraelem i wymianie jeńców. Będą omawiać możliwość zaprzestania agresji i wojny w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie uwolnienia więźniów (i) zakończenia oblężenia Strefy Gazy.
W listopadzie przy pomocy mediatorów uzgodniono tygodniowy rozejm i wymianę zakładników na więźniów. Następnie uwolniono 80 izraelskich zakładników w zamian za 240 Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.
Pomoc USA dla Ukrainy nie wzrośnie aż do początku nowego roku
Przywódcy Demokratów i Republikanów w Senacie USA oświadczyli we wtorek, że do końca roku Waszyngton nie będzie mógł zatwierdzić nowej pomocy dla Ukrainy. „Przez pozostałą część roku negocjatorzy Senatu i administracji będą nadal w dobrej wierze pracować nad sfinalizowaniem porozumienia” – napisali we wspólnym oświadczeniu Demokrata Chuck Schumer i Republikanin Mitch McConnell.
Porozumienie UE w sprawie reformy prawa imigracyjnego
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Margaritis Schinas poinformował, że kraje i prawodawcy Unii Europejskiej (UE) zgodzili się w środę na zmianę przepisów UE dotyczących osób ubiegających się o azyl i migrantów. Reforma obejmuje szybszą kontrolę nielegalnego przybycia, utworzenie granicznych ośrodków zatrzymań, przyspieszone wydalenia osób, którym odmówiono azylu oraz mechanizm solidarności mający złagodzić presję na kraje Południa, do których trafiają ogromne przepływy migrantów.
V. Orban przedstawia się jako obrońca Europy przed migrantami.
Jednak nie wszyscy członkowie Wspólnoty poparli reformę prawa imigracyjnego. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że Węgry nie popierają porozumienia osiągniętego przez kraje UE i prawodawców w sprawie zmiany przepisów UE dotyczących osób ubiegających się o azyl i migrantów.
Polscy populiści są zaniepokojeni
Środa Demonstrowali polscy prawicowi populiści w budynkach telewizji ogólnokrajowej, przeciwko projektom reformy kanału ogólnokrajowego, który wcześniej zależał bezpośrednio od rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jeszcze we wtorek partia rządząca przyjęła uchwałę wzywającą do przywrócenia bezstronności i wiarygodności mediów państwowych. Głosowanie zostało zbojkotowane przez większość posłów PiS, którzy opowiadali się za obroną „pluralizmu mediów”.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”