„W dzisiejszym świecie, gdzie codziennie korzystamy z Internetu w domu, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, naturalne jest, że mamy wysokie oczekiwania co do jakości szybkości Internetu. Przede wszystkim oczywiście Twój dostawca usług internetowych stara się świadczyć Ci usługi najwyższej jakości, jednak nawet najlepsze połączenie może czasami zostać zakłócone przez pewne luki w użyteczności – przestarzały sprzęt lub niewłaściwą lokalizację routera” – wyjaśnia dr Evaldas Stankevičius, odpowiedzialny za planowanie i strategię sieci Tele2.
Ekspert wyjaśnia, jak maksymalnie wykorzystać prędkość Internetu i cieszyć się internetem w domu bez żadnych zakłóceń.
1. Zaktualizuj router
Awarie sprzętu mogą być spowodowane defektami mechanicznymi i programowymi. Podobnie jak w przypadku prawie każdego urządzenia korzystającego z połączenia internetowego, routery również otrzymują aktualizacje oprogramowania. Są one niezwykle istotne dla bezpieczeństwa sieci internetowej, zwłaszcza gdy nowsze routery wyposażane są w dodatkowe funkcje cyberbezpieczeństwa. Jeśli więc urządzenie, którego używasz, znajduje się na liście urządzeń, które nie są już obsługiwane i nie otrzymują już przydatnych aktualizacji, musisz je wymienić. Niestety aktualizacje oprogramowania są czasami luźne, ale to rozluźnienie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cyberzagrożeń.
Jeśli obudowa urządzenia jest pęknięta, przewody są poluzowane, należy je również jak najszybciej wymienić. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli router się nagrzeje, zgromadzi się na nim warstwa kurzu, którą trudno wyczyścić sprężonym powietrzem. O konieczności wymiany urządzenia sygnalizuje także niedziałająca kontrolka, choć połączenie internetowe jest nadal dostępne. Eksperci są zgodni, że router należy wymieniać co kilka lat – tylko w ten sposób można zagwarantować najbardziej optymalne i bezpieczne połączenie z Internetem.
2. Przenieś router
Sygnały Wi-Fi z routera mogą pokonać tylko określoną odległość. Jeśli więc umieścisz router bezprzewodowy na skraju przestrzeni domowej, po drugiej stronie mogą wystąpić problemy z szybkością połączenia. Najlepszym miejscem na router jest centralne, naziemne miejsce w domu, niedaleko miejsca, w którym zwykle korzystasz z Internetu. W żadnym wypadku nie należy wrzucać routera do piwnicy lub magazynu – zwiększy to tylko ryzyko problemów z połączeniem.
Szybkość Internetu w domu może również zostać spowolniona lub zablokowana przez niektóre materiały, takie jak metal, płytki, kamień lub woda. Z tych powodów najlepiej unikać umieszczania routera w pobliżu łazienki, za lub pod metalowymi meblami oraz w pobliżu dużych zbiorników z wodą, takich jak akwarium. Jeśli sygnał bezprzewodowy będzie musiał przejść przez te materiały, zanim dotrze do urządzeń, prędkość może spaść, a usługa może zostać przerwana. Ponadto na sygnały Wi-Fi mogą wpływać fale radiowe z innych urządzeń, w tym telefonów bezprzewodowych, elektronicznych niań, kuchenek mikrofalowych i głośników Bluetooth.
Warto również pamiętać, że router łączy się ze stacjami komunikacji mobilnej (wieżami), które również mogą być zlokalizowane w różnych odległościach i w różnych kierunkach. Router lepiej ustawić bliżej okien lub szklanych drzwi, gdzie sygnał odbierany ze stacji komunikacji mobilnej (wież) jest silniejszy, ale niedaleko miejsca, w którym najczęściej surfujesz.
3. Wyreguluj anteny routera
Wiele routerów bezprzewodowych ma anteny wewnętrzne zamontowane wewnątrz urządzenia i nie można ich regulować. Jeśli jednak router ma regulowane anteny zewnętrzne, spróbuj je ponownie skonfigurować. Anteny routera są zazwyczaj dookólne, co oznacza, że wysyłają sygnały we wszystkich kierunkach prostopadłych do anteny. Na przykład antena pionowa wysyła sygnały Wi-Fi poziomo i odwrotnie.
Jeśli chcesz na przykład rozszerzyć sygnały Wi-Fi na wiele pięter w domu, pomocne może być przechylenie anteny w poziomie, tak aby transmitowała sygnały Wi-Fi w górę i w dół. Jeśli chcesz pokryć większy obszar, wyreguluj także antenę w pionie.
4. Rozbuduj swoją sieć Wi-Fi
Przedłużacze Wi-Fi poprawiają zasięg Internetu w trudno dostępnych obszarach i wzmacniają lub redystrybuują sygnały Wi-Fi do innych obszarów domu. Wzmacniacz sygnału sieciowego odbiera sygnał z głównego routera, wzmacnia go i przesyła dalej. Wystarczy podłączyć takie urządzenie do gniazdka elektrycznego i już po kilku prostych krokach można cieszyć się większym zasięgiem komunikacji.
5. Zmień częstotliwość roboczą
Aby mieć w domu najbardziej optymalne łącze internetowe, router musi być wyposażony w najnowszy format Wi-Fi 6, który znacząco zwiększa przepustowość łącza oraz częstotliwości 2,4 i 5 GHz. Wszystkie urządzenia korzystające z połączenia Wi-Fi działają na częstotliwości 2,4 GHz. Oznacza to, że przy dużej liczbie urządzeń podłączonych do sieci sygnały mogą ulegać zakłóceniom. Jednak niektóre routery obsługują również częstotliwość 5 GHz, która jest ogólnie mniej zatłoczona. Jeśli Twój router obsługuje zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz, zaleca się włączenie obu wartości w urządzeniu lub pozostawienie tylko wyższej wartości. W tym drugim przypadku musisz upewnić się, że wszystkie urządzenia, których używasz, są kompatybilne z 5 GHz, w przeciwnym razie nie będziesz mógł się z nimi połączyć.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”