Decyzja ta została podjęta w Dubaju podczas konferencji klimatycznej ONZ COP28, w której biorą udział przedstawiciele rządów krajów świata.
Partnerstwo umożliwi Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) utworzenie nowej platformy opartej na sztucznej inteligencji i globalnego centrum danych klimatycznych do pomiaru i analizowania globalnego postępu w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych – ogłosiła w czwartek firma.
Narzędzie to powinno ułatwić proces weryfikacji i analizy danych klimatycznych dostarczonych przez 196 sygnatariuszy Porozumienia paryskiego.
Brad Smith, prezes i dyrektor generalny Microsoft, powiedział, że te nowe narzędzia sztucznej inteligencji i danych pozwolą krajom na znacznie dokładniejszy pomiar emisji niż obecnie.
Obecnie dane dotyczące dwutlenku węgla są często gromadzone i analizowane ręcznie, co sprawia, że proces ten jest czasochłonny.
Zgodnie z warunkami nowej umowy Microsoft utworzy nową platformę cyfrową, która pomoże wzmocnić ramy zwiększonej przejrzystości UNFCCC. Dzięki temu możliwe będzie zaawansowane analizowanie globalnych danych klimatycznych poprzez utworzenie nowego globalnego centrum danych klimatycznych oraz platformy analizy danych opartej na sztucznej inteligencji.
Ponadto porozumienie stworzy globalne ramy zarządzania klimatem na podstawie danych opublikowanych na stronie internetowej UNFCCC, zapewniając przejrzystość, rozliczalność i ostatecznie umożliwiając znaczące działania klimatyczne w oparciu o dostępne informacje, stwierdziła firma w komunikacie prasowym.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”