fot. Władimir Iwanow (V).
Ze względu na niską produkcję energii wiatrowej oraz wyłączenie reaktorów jądrowych w Szwecji i Finlandii, średnia cena w zeszłym tygodniu była najwyższa w roku, ale niższa niż w roku ubiegłym i analogicznym roku ubiegłym.
W dniach 27 listopada i 3 grudnia średnia hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej Nord Pool wzrosła o 18% w porównaniu z poprzednim tygodniem, ze 126 EUR/MWh do 148 EUR/MWh bez kosztów transportu i innych kosztów – informuje litewska przesyłka energii elektrycznej operatora sieci Litgrid.
Na Łotwie i w Estonii średnia hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się identycznie jak na Litwie.
W zeszłym tygodniu ustanowiliśmy roczny rekord zużycia, zużywając około 273 GWh tygodniowo. Ze względu na duży popyt i wyjątkowo niską produkcję energii wiatrowej, w zeszłym tygodniu odnotowaliśmy najwyższe tygodniowe ceny w roku na Litwie. We wtorek w północnej Europie zatrzymały się dwie głowice nuklearne. Reaktor Olkiluoto 3 o mocy 1,6 GW, który zostanie wyłączony w Finlandii, był dostępny dopiero w czwartkowy wieczór, a reaktor Ringhals 4 o mocy 1,1 GW, który jest w przygotowaniu, zostanie uruchomiony dopiero dzisiaj, Liutauras Varanaviius, szef działu strategii Litgrid, – cytowano w raporcie. .
Fiński reaktor uważany jest za najpotężniejszy w Europie. Po rozpoczęciu produkcji energii elektrycznej w kwietniu nie jest to pierwszy przypadek jej wyłączenia.
W listopadzie została automatycznie wyłączona z powodu awarii technicznej, ogłosił operator jądrowy TVO.
Układ napędowy pracuje w nieprawidłowym trybie, gdy awaria turbiny automatycznie zatrzymuje produkcję energii elektrycznej. Po awarii zdarzenie zostanie uruchomione tak, jak powinno, w żądaniu TVO.
Reaktor elektrowni został uruchomiony w kwietniu, po 7 miesiącach remontu.
2017–2020, po demontażu kilku reaktorów, w tym reaktorów Ringhals 1 i 2, elektrownia eksploatuje obecnie trzy reaktory jądrowe, co daje łącznie 1 reaktor (Forsmark 13, Oskarshamn 3 oraz Ringhals 3 i 4).
Operatorami Forsmark i Ringhals jest Vattenfall, a Oskarshamn – Fortum-Eon. według działu ochrony przed promieniowaniem firmy Vedia wspólnie wytwarzają około 30% energii elektrycznej firmy Vedia.
Choć zeszłotygodniowa cena była rekordowa, nie zapominajmy, że dokładnie rok temu średnia tygodniowa cena na Litwie wynosiła 350 euro/MWh, a dwa lata temu 188 euro/MWh.
W zasadzie można powiedzieć, że w ubiegłym roku Europa była najlepiej przygotowana na ten rok. Za jakiś czas gaz będzie wykorzystywany w magazynach gazu ziemnego w Europie, które są obecnie zapełnione w około 94% – dodaje L. Varanaviius.
Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 32% zużycia energii elektrycznej z ropy naftowej. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano łącznie 88 GWh energii elektrycznej, o 11% mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy lokalna produkcja osiągnęła 100 GWh.
W zeszłym tygodniu najwięcej prądu wyprodukowała spółka Ilumi Electric. Produkcja J wzrosła o 66%, z 29 GWh do 48 GWh. Wzrosła także produkcja hydroelektrowni, a jej ilość wzrosła z 14 GWh do 16 GWh. Turbiny wiatrowe wyprodukowały aż o 66% mniej niż w zeszłym tygodniu, ich produkcja spadła z 45 GWh do 15 GWh.
W ciągu tygodnia elektrownie cieplne wyprodukowały 55% energii elektrycznej wyprodukowanej na Litwie, energia wodna 18%, energia wiatru 17%, energia słoneczna 3% i inna energia 7%.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia łączny import wzrósł o 6%, z 196 GWh do 206 GWh. Rozróżniając import ropy, 53% importowano do Skandynawii połączeniem NordBalt, 27% na Łotwę, a pozostałe 20% energii elektrycznej importowano przez granicę z Polską.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”