W przyszłym roku planuje się postawić w Kownie rzeźbę wielkiego księcia litewskiego i króla polskiego Aleksandra Jagiełły, podarowaną miastu przez Fundację Pranas Kiznis.
Pomnik autorstwa rzeźbiarzy Olesia Sidoruka i Borisasa Krylovej z Ukrainy, Kowna i Litwy został wniesiony na dziedziniec zamku w Kownie w 2018 roku. Powstała rzeźba wolnego żołnierza o wysokości 7 m, 3 tony brązowego Pogoni na koniu.
Tsyk Vyios skulptr, a właściwie jego pomysł, wileńscy goście proszeni są teraz o wybranie najodpowiedniejszego miejsca na pomnik, prosząc o opinię w Internecie do 8 grudnia.
Rzeźbiarz Aleksandra Jogailaiisa (1460-1506), wielkiego księcia litewskiego i króla polskiego, został podarowany Kownie przez przemysłowca i mecenasa dr Pranasa Kiznisa. Miasto zobowiązało się do uporządkowania otaczającego pomnika i uzupełnienia go elementami małej architektury.
Przez półtora roku budowaliśmy pomnik naszej historii. A dokładniej budują obce bożki, które nie mają nic wspólnego z duchem narodu. Dziwne wydaje mi się stanowisko tych, którzy twierdzą, że nauczyliśmy się już zbyt wiele. Obawiam się, że ci, którzy nie są dumni z naszego języka i naszej bogatej kultury, będą mówić w ten sposób. Ci ludzie odrzucają nasze tradycje, nasze zwyczaje i w zasadzie nie czytają naszych podręczników do historii. Przyjechaliśmy do Kowna, bo to najmniejsza z tych negatywności – stwierdziła gmina Kownie, cytując dr M. Kiznisa.
Według niego zwykle wspomina się o Witoldu i Igimanie Augustowie, którzy będą afirmować renesans na Litwie, ale pomija się inne postacie historyczne i ich dzieła. Aleksandras Jogailaitis bardzo kochał Litwę, dlatego nie przydarzyło mu się nawet zostanie królem Polski.
Według historyka człowiek ten zasłynął zarówno z wojny, jak i idei humanizmu, które przywiózł na Litwę, a także z systematycznego zapełniania archiwów państwowych Lietuvos Metrik. Uważa się, że sam książę stał na czele służby regionalnej i dyplomatycznej Ailesa oraz kultywował język litewski.
Według źródeł historycznych Aleksandras Jogailaitis mieszkał w Kownie v. apatal, bazylikę katedralną Piotra i Pawła oraz parafię miejską. w 1503 r. 13 lipca na prośbę pastora Jonasa Załuskisa nadał Baniyaa przywileje założycielskie, rządowe i animatorskie w mieście i okolicach. Suweren zachęcał, aby przynajmniej część nabożeństwa odbywała się w języku litewskim.
Silos trzy możliwe przestrzenie
Według Urzędu Miejskiego w Kownie, miasto zaproponowało trzy możliwości powstania rzeźby Aleksandra Jagiełły: dostęp do parku Ramybsa na rogu ulicy Miko, alejki na Draugysts i do parku Maja uolina w pobliżu starej biblioteki powiatowej z Kowna.
miejsca te wymieniane są jako przestrzenie odwiedzane przez Kowno i gości miasta, reprezentowane przez zbiory artystów, pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne oraz akcenty związane z Kownie i miastem.
Gmina zachęca mieszkańców do rozważenia innych możliwych lokalizacji.
W zależności od wybranej lokalizacji elementy podstawy zostaną odpowiednio zorientowane, a więc ewentualnie detale związane z jadalnią historyka, odlane zostaną wyniki badań archiwalnych.
Oczekuje się, że pomnik zostanie odsłonięty w 2024 r. na terenie stanu lub miasta.
Jednocześnie V wspomina, że w Wilnie, przy Muzeum Valdova, w październiku otwarto wyspę, na której w XVIII i XVIII wieku patronował dr. Przedstawiany przez M. Kizniego. Kolekcję sztuki europejskiej wczorajszej można dowiedzieć się więcej tutaj.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”