Przywódcy Litwy, Łotwy i Polski odmawiają zrobienia wspólnego zdjęcia z A. Lukaenką

Zdjęcie: Sergej Gunev (AFP/Scanpix).

Prezydent Litwy Gitanas Nausda w piątek zbojkotował wspólne zdjęcie z przywódcami Łotwy i Polski podczas szczytu ONZ COP28 w sprawie zmian klimatycznych, ponieważ pozował do niego również autorytarny przywódca Białorusi Aliaksandra Lukaenka.

Jednak hipokryzją jest stać u boku przywódcy kraju, który stał się przyczółkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę i nie dyskutować o niczym na temat przyszłości świata i zmian klimatycznych. Reżim białoruski przyczynia się do zniszczenia przyszłości świata i wraz z Rosją jest odpowiedzialny za to, co od początku dzieje się na Ukrainie, aż do katastrofalnego wpływu na środowisko, stwierdził G. Nausda w komentarzu przekazanym przez urząd ds. prezydent. grupa ds. komunikacji w BNS.

To się nazywa film. Loukaenka nie należy do partii, do której chcemy należeć – dodał prezydent.

Wraz z nim prezydenci Łotwy i Polski Edgaras Rinkeviius i Andrzej Duda odmówili zrobienia wspólnego zdjęcia podczas COP28 Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, gromadzącej się w Dubaju światowych przywódców.

Wczoraj państwo oskarżyło A. Łukaszenka o zezwolenie Rosji na wykorzystanie terytorium Białorusi jako przyczółka do ataku na Ukrainę, umożliwiając w ten sposób Moskwie rozmieszczenie tam taktycznej broni nuklearnej.

Jeszcze zanim Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie w 2022 roku, autorytarny przywódca był potępiany za rozprawienie się z opozycją, forsowanie wolności demokratycznych i ataki na wschodnich członków UE.

Podczas COP28 wzywa się kraje do szybszej zmiany zużycia energii na planecie i stopniowej eliminacji paliw kopalnych. Priorytety konferencji, w której wzięło udział około 70 000 osób, to przyspieszenie transformacji energetycznej, określenie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi oraz ukierunkowanie działań klimatycznych na przyrodę, ludzi, życie i źródła utrzymania.

W piątek G. Nausda zamierza odczytać na konferencji przesłanie, w którym wzywa światowych przywódców do przyczynienia się do łagodzenia zmiany klimatu poprzez aktywne działania i zobowiązania oraz do podkreślenia zobowiązań i ambicji Litwy w obszarach zielonej gospodarki, energii i neutralności klimatycznej.

W ramach COP28 planowane są także dwustronne spotkania G. Nausdy z przywódcami innych krajów.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.