Przywódcy Litwy, Łotwy i Polski odmówili zrobienia sobie zdjęcia z A. Łukaszenką

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda w piątek zbojkotował wspólne zdjęcie z przywódcami Łotwy i Polski podczas szczytu ONZ COP28 w sprawie zmian klimatycznych, ponieważ pozował do niego także autorytarny przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

„Byłoby hipokryzją stać ramię w ramię z głową państwa, która stała się przyczółkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę i nigdzie nie dyskutować o przyszłości świata i zmianach klimatycznych. Reżim białoruski przyczynia się do zniszczenia przyszłości świata i wraz z Rosją ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się na Ukrainie – od śmierci ludzi po katastrofalny wpływ na środowisko” – stwierdziła w komentarzu G. Nausėda. przesłane przez grupę ds. komunikacji prezydenta do BNS.

„To się nazywa zdjęcie rodzinne. Łukaszenka nie należy do rodziny, do której chcemy należeć” – dodał prezydent.

Według G. Nausėdy „byłoby nie tylko bluźnierstwem, ale i cynizmem okazywać jedność z takimi ludźmi, którzy nie szanują ani praw demokratycznych, ani rządów prawa”.

„A przede wszystkim nie ma żadnych zobowiązań w zakresie celów ekologicznych” – stwierdził przywódca kraju w nagraniu wideo opublikowanym przez prezydencję.

Wraz z nim prezydenci Łotwy i Polski Edgaras Rinkevičius i Andrzej Duda odmówili zrobienia wspólnego zdjęcia podczas COP28 Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, gromadzącej się w Dubaju światowych przywódców.

Państwa zachodnie oskarżają A. Łukaszenkę o umożliwienie Rosji wykorzystania terytorium Białorusi jako przyczółka do ataku na Ukrainę, umożliwiając w ten sposób Moskwie rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej w tym kraju.

To się nazywa zdjęcie rodzinne. Łukaszenka nie należy do rodziny, do której my chcemy należeć.

Jeszcze przed wywołaną przez Rosję wojną na Ukrainie w 2022 roku autorytarny przywódca był potępiany za stosunki z opozycją, ograniczanie swobód demokratycznych i napływ migrantów do wschodnich członków UE.

Podczas COP28 wzywa się kraje do przyspieszenia redukcji emisji odpowiedzialnych za globalne ocieplenie i do stopniowego wycofywania paliw kopalnych. W tegorocznej konferencji wzięło udział około 70 000 osób. ludzi, priorytetami są przyspieszenie transformacji energetyki, ustanowienie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi i skierowanie działań klimatycznych na przyrodę, ludzi, życie i źródła utrzymania.

W piątek G. Nausėda zamierza przedstawić na konferencji raport, w którym wzywa światowych przywódców do przyczynienia się do łagodzenia zmian klimatycznych poprzez aktywne działania i zobowiązania oraz obiecuje podkreślić zobowiązania i ambicje Litwy w obszarach zielonej gospodarki, energii i klimatu neutralność. .

Na marginesie COP28 planowane są także dwustronne spotkania G. Nausėdy z głowami innych państw.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *