Jovita Neliupšienė, wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Szansa na zaproszenie Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) jest niewielka, dlatego przywódcy Wspólnoty powinni z niej skorzystać – stwierdziła wiceminister spraw zagranicznych Litwy Jovita Neliupšienė.
„Myślę, że przywódcy krajów, którzy spotkają się na Radzie Liderów, rozumieją, że okno możliwości jest dość małe i dość krótkie – albo podejmiemy teraz decyzję geopolityczną, albo decyzję polityczną, która pozwoli Unii Europejskiej interweniować w UE przyszłość, albo zamykamy drzwi i na coś czekamy” – powiedziała w piątek podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie RP w Wilnie.
W połowie grudnia w Brukseli odbędzie się spotkanie przywódców UE, podczas którego ma zostać ogłoszone, czy blok rozpocznie negocjacje akcesyjne z Ukrainą. Kraj ten uzyskał status kraju kandydującego w czerwcu.
W listopadzie Komisja Europejska podała, że Kijów spełnił ponad 90% unijnych warunków i zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.
J. Neliupšienė podkreśliła, że UE musi podjąć decyzję polityczną.
„To nie tylko decyzja techniczna, to kwestia woli politycznej. Myślę, że musimy ją podjąć teraz. Im dłużej będziemy kontynuować, tym częściej będziemy świadkami pewnego rodzaju ingerencji” – powiedziała.
„Myślę, że przywódcy są naprawdę gotowi podjąć tę decyzję” – dodał wiceminister.
Powiedziała, że obecnie w UE toczy się debata na temat fali rozszerzenia.
„Obecnie trwają negocjacje w sprawie wniosków Rady w sprawie oceny raportu rozwojowego przedstawionego przez Komisję Europejską. Część krajów uważa, że trio (Ukraina, Sakartvel i Mołdawia – BNS) oraz Bałkany (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Serbia i Macedonia Północna (BNS) muszą posuwać się do przodu w tym samym tempie. Uważamy, że każdy musi działać według własnych zasług” – powiedział wiceminister.
Ambasador RP na Litwie Konstantas Radziwiłł powiedział dziennikarzom, że Polska podziela to samo stanowisko co Litwa i że w związku z dalszym rozszerzeniem UE nie ma potrzeby zmiany samego traktatu, lecz konieczny jest przegląd polityki wspólnoty, która są stosowane w różnych obszarach.
„Jeśli chodzi o traktat europejski jako całość, tak naprawdę nie widzimy potrzeby wprowadzania zmian w związku z rozszerzeniem”. (…) Uważam, że stanowisko Litwy i Polski jest podobne, że przenoszenie ciężaru decyzji z Rady Europy na Parlament Europejski nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, sposób głosowania – czy to większością kwalifikowaną, czy zwykłą – nie jest dobry dla Litwy, Polski i innych krajów. Jesteśmy przeciwni tym zmianom” – stwierdził.
„Jeszcze bardziej jesteśmy przeciwni tym zmianom jako warunku rozwoju”. Uważamy, że kraje kandydujące, w tym Ukraina, muszą odrobić pracę domową, ale UE również musi odrobić swoją pracę domową. Przede wszystkim bez przenoszenia całego ciężaru rozwoju na kraje sąsiadujące” – podkreślił ambasador.
Według niego, gdy do UE wejdzie tak duży kraj jak Ukraina, konieczne są decyzje Brukseli w sprawie nowej polityki rolnej, transportowej, przemysłowej i energetycznej.
Zdaniem K. Radziwiłła uregulowanie tych niepokojących kwestii wzmocniłoby poparcie części krajów UE dla akcesji Ukrainy.
„Te obawy i wątpliwości na ogół nie mają podłoża ideologicznego, sprowadzają się na ogół do pragmatyzmu gospodarczego. Jeśli UE wypadnie dobrze w tej dziedzinie, wsparcie i akceptacja dla członkostwa w UE i integracji. „Ukraina na pewno się powiększy” – powiedział ambasador.
Sakartvel złożył wniosek o członkostwo w UE wraz z Ukrainą i Mołdawią po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Pozwolenie na przyłączenie do bloku rozdartego wojną kraju liczącego ponad 40 milionów ludzi. osób, oznaczałoby nie tylko ogromną zmianę, ale także ogromne koszty dla bloku, gdyż niektóre kraje otrzymujące obecnie fundusze UE stałyby się płatnikami netto.
Niektóre państwa UE tę falę ekspansji kojarzą z koniecznością zreformowania mechanizmu zarządzania społecznością.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”