Uczestnicy rynku mają nadzieję, że wysiłki dyplomatyczne światowych przywódców nie pozwolą na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ewentualna eskalacja konfliktu może skutkować wzrostem cen ropy naftowej i oczekiwaniami inflacyjnymi. Jak dotąd ceny ropy nie spadły znacząco od rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem. Obecnie cena ropy WTI kształtuje się na poziomie 86,48 dolarów za baryłkę.
Biorąc pod uwagę możliwe zakończenie wyborów parlamentarnych w Polsce i możliwe opcje koalicyjne, złoty kontynuuje aprecjację do poziomu 4,4529 złotego za euro. Wydaje się, że polska opozycja ma wystarczającą liczbę głosów, aby utworzyć większość rządową. Zrealizowanie się takiego scenariusza oznaczałoby klęskę populistów i spokojniejsze stosunki Polski z Unią Europejską. Pozytywnie na to reaguje także giełda WIG20 (+5,31%), co odzwierciedla kierunek cen akcji 20 polskich spółek. Rentowność 10-letnich rządowych papierów dłużnych (w walucie zł) spadła o około 14 punktów bazowych do 5,64 proc. Spadek rentowności odzwierciedla także wiarę w kierunek polityczny Polski.
Na bałtyckich rynkach dłużnych papierów wartościowych firma „Civinity” zajmująca się utrzymaniem budynków i rozwiązaniami inżynieryjnymi wyemitowała 8 milionów dolarów. emisja obligacji 2-letnich z oprocentowaniem 11 proc. w skali roku. Zebrane środki zostały przeznaczone na zakup spektaklu na rok 2021.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.