Litwa, Polska i Ukraina zapewniły sobie miejsca w organie decyzyjnym OPCW

Zdjęcie Scanpix’a.

Po środowej porażce Rosji Litwa, Polska i Ukraina uzyskały miejsca w organie decyzyjnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

O trzy miejsca w Radzie Wykonawczej OPCW rywalizowały cztery kraje – Rosja, Ukraina, Polska i Litwa.

Najmniej głosów otrzymała Rosja i po raz pierwszy w historii organizacji nie będzie miała miejsca w radzie.

„OPCW to organizacja międzynarodowa o bardzo dobrej reputacji, w której nie ma miejsca dla terrorystów” – oznajmił w serwisie społecznościowym X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według niego wykluczenie Moskwy z rady światowej organizacji było decyzją logiczną ze względu na jej agresję na Ukrainę.

„Jego rola w sprawach międzynarodowych maleje, a izolacja rośnie” – dodał prezydent.

Tę wiadomość potwierdził w sieci „X” także minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

„Rosja została właśnie wykluczona z Rady Wykonawczej OPCW. Ukraina, Polska i Litwa tego dokonały” – powiedział.

„Nadszedł czas, aby wszystkie organizacje międzynarodowe uporządkowały swoje działania, aby zachować swoje znaczenie i wiarygodność” – dodał Landsbergis.

W 2013 roku OPCW otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz wyeliminowania zagrożenia, jakie dla świata stwarza broń chemiczna.

Organizacja odegrała ważną rolę w wojnie domowej w Syrii, kiedy Damaszek zgodził się zdemontować swój arsenał broni chemicznej i przekazać go OPCW w celu nadzorowania jej zniszczenia.

Porozumienie uniemożliwiło byłemu prezydentowi USA Barackowi Obamie podjęcie działań wojskowych po ataku chemicznym w Ghouta, na przedmieściach Damaszku. Według Waszyngtonu te syryjskie działania przekroczyły granice wyznaczone przez amerykańskiego prezydenta.

W lipcu OPCW ogłosiła, że ​​wszystkie zadeklarowane światowe zapasy broni chemicznej zostały bezpowrotnie zniszczone.

Stany Zjednoczone są ostatnim sygnatariuszem Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 r., który zakończył niszczenie zadeklarowanych zapasów, chociaż niektóre państwa przechowują tajne zapasy broni chemicznej.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.