V. milyt-Nielsen: Uważam, że w Sejmie nie będzie miejsca na ksenofobię

Wiktoria Milyt-Nilsen. fot. Władimir Iwanow (V).

Marszałek Sejmu Viktorija Milyt-Nielsen ma nadzieję, że w litewskim parlamencie nie będzie miejsca na mowę nienawiści, antysemityzm i ksenofobię.

We wtorek przemawiając w Sejmie na międzynarodowej konferencji poświęconej getcie wileńskiemu marszałek parlamentu podkreślił, że łatwo znajdziemy się w strefie agresji, która lekceważy wartości antyeuropejskości i cywilizacji zachodniej.

Mam też niezachwianą nadzieję, że Litwa przezwyciężyła bolesną przeszłość i odważnie wybrała zachodnie wartości na przyszłość. Mocno wierzę, że zawsze będziemy po stronie tych, którzy tworzą i budują, a nie tych, którzy burzą i niszczą. Wierzę, że w naszym Parlamencie nie będzie miejsca na mowę nienawiści, antysemityzm i ksenofobię – zadeklarował Przewodniczący Parlamentu.

Rozpoczynając swoje przemówienie od wyrazów współczucia dla ofiar ataku Hamasu na Izrael, przypomniała akt wandalizmu, który miał miejsce we Francji kilka tygodni temu, kiedy zniszczono pamiątkową stelę poświęconą Simone Veil, francuskiej polityk, która przeżyła Holokaust w małym miasteczku Lesneven w Bretanii.

Wśród nich niewątpliwie S. Veil jest autorytetem moralnym, którego symbolem jest nowa powojenna Europa, która uświadomiła sobie bolesne błędy swojej przeszłości i jest zdecydowana zdecydowanie zaangażować się w przyszłość. Brutalna profanacja jego pamięci to nie tylko akt wulgarnego antysemityzmu. To parodia wartości moralnych, które ukształtowały Europę, której integralną częścią także jesteśmy – oznajmił przewodniczący parlamentu.

W zeszłym tygodniu Sejm podjął decyzję o wszczęciu postępowania sądowego przeciwko członkowi ugrupowania Miria Seimas Remigijasowi emaitaiisowi za jego antysemickie wypowiedzi i złoży apelację do Trybunału Konstytucyjnego, aby ocenił, czy wypowiedzi posłanki są sprzeczne z Konstytucją.

We wtorek w Sejmie odbyła się międzynarodowa konferencja „Ideologia nienawiści i nadziei w historii współczesnej”.

Będzie podsumowaniem organizowanego od kilku miesięcy cyklu wydarzeń szacunku i pamięci o pingwinie z getta w Tkstanie – zapowiadają organizatorzy.

Specjalnie przybędą redaktor i wydawca Jonathan Brent, dyrektor instytutu badawczego YIVO yd, dyrektor wydziału spraw międzynarodowych American Medical Committee, rabin Andrew Baker, dyrektor Instytutu Historii Polski, prawniczka Monika Krawczyk i inni goście na konferencję, aby przeczytać wiadomość.

Getto wileńskie powstało na stołecznym Starym Mieście podczas okupacji hitlerowskiej 6 września 1941 roku. Początkowo ulicę Vokiei dzieliły getta Didj i Maj na dwie części. Ten ostatni został wkrótce zlikwidowany, opuszczając Wielkie Getto. W sumie w getcie wileńskim, zniszczonym 23 września 1943 r., przebywało około 40 000 osób.

Pod koniec okupacji hitlerowskiej w getcie przebywało od 2 do 3000 więźniów.

Podczas II wojny światowej ponad 90% z ponad 200 000 jardów Litwy zostało sprzedanych na Litwie. Ponad 900 Litwinów zostało uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.