W Polsce wprowadzony rząd mniejszościowy – Wiadomości gospodarcze

Andrzej Duda, Prezydent RP, Mateusz Morawiecki, Premier. Wojtek Radwański (AFP/Scanpix)

Prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawiła w poniedziałek polskiemu prezydentowi rząd mniejszościowy, który zdaniem wielu obserwatorów prawdopodobnie nie zdobędzie wystarczającej liczby głosów parlamentarzystów.

Jeżeli Parlament nie da zielonego światła dla tego składu, rząd będą musieli utworzyć liberałowie pod przewodnictwem byłego premiera Donalda Tuska.

Po 15 października PiS zajął pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych, ale nie uzyskał zdecydowanej większości i małych szans na utworzenie koalicji.

Tusk, liberalny blok Koalicji Obywatelskiej lidera opozycji, znalazł się na drugim miejscu, ale wraz z dwoma mniejszymi partiami, centrową Trzecią Drogą i Partią Lewicy, zapewnił sobie większość 248 deputowanych w 460 mandatach w parlamencie.

„Realizujemy konstytucyjny zwyczaj powoływania rządu przedstawionego przez partię, która wygrała wybory” – powiedział prezydent kraju Andrzej Duda po uroczystym przedstawieniu ministrów.

Zgodnie z zapowiedziami Mateusz Morawiecki będzie nadal kandydował na stanowisko premiera. W poniedziałek Morawiecki przedstawił A. Dudzie swój gabinet ministerialny. Jak podaje portal „Notatki z Polski”, proponowany rząd tworzą politycy związani z PiS, a także osoby przedstawiane jako bezpartyjny eksperci. Wiele z nich to osoby mało znane opinii publicznej.

„Panie Premierze, gratuluję i jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział A. Duda. – Z radością patrzę na tutejszych ministrów, większość z Was znam jako ekspertów w swojej dziedzinie… To czas wyzwań, którym trzeba sprostać z energią i dynamizmem.

Okazało się, że Mariusz Błaszczak nadal będzie pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Na stanowisko szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaproponowano Marlenę Malag, byłą Minister Rodziny i Polityki Społecznej, a Szymon Szynkowski vel Sek na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych Ministra Europy.

Awansowało także kilku byłych wiceministrów: Marcin Wachol został szefem Ministerstwa Sprawiedliwości, Paweł Szefernaker ministrem spraw wewnętrznych, a Jacek Ozdoba, były wiceminister klimatu, ministrem bez teki.

Część pozostałych proponowanych nowych ministrów, jak Alvin Gajadhur (Ministerstwo Infrastruktury), Dorota Bojemska (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej) i Marzena Malek (Ministerstwo Dobra Publicznego), pracowała wcześniej na stanowiskach publicznych w rządzie PiS.

Połowę proponowanego rządu tworzą kobiety.

Kontrolowany przez sojusz Tuska parlament ma teraz dwa tygodnie na głosowanie nad mniejszościowym rządem PiS.

Oczekuje się, że PiS przegra to głosowanie, bo ma zaledwie 194 mandaty w parlamencie, a obserwatorzy twierdzą, że brakuje mu realnych partnerów koalicyjnych.

Tusk, były premier i były szef Rady Europejskiej, zarzucił Dudzie, że kupuje czas, dając PiS szansę na utworzenie rządu.

„Tak jak mówiłem, będą chcieli polecieć jeszcze przez kilka dni” – powiedział Tusk zwolennikom na wiecu na początku tego miesiąca.

Krzysztof Gawkowski, szef lewicowej frakcji w Sejmie, podkreślił niski poziom dużej liczby nominacji: „Ochotników oczywiście nie było, więc trzeba było coś wyskrobać”.

Stwierdził, że to posunięcie niczego nie zmieni i zasugerował, że ostatecznie ponownie zostanie szefem rządu.

D. Tusk do 2014 r. pełnił funkcję premiera. W następnym roku PiS wygrał wybory parlamentarne i od tego czasu sprawuje władzę.

Trwa już wojna na słowa pomiędzy D. Tuskiem a prezydentem kraju A. Dudą, który będzie miał prawo zawetować propozycje rządu. Eksperci są przekonani, że konflikty pomiędzy D. Tuskiem i A. Dudą będą w przyszłości tylko się nasilać.

VŽ pisał już o tym szerzej tutaj.

W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jego partia chce zaoferować rządowi nowe oblicze. Dowiedz się więcej tutaj.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.