ETPC potępia Polskę za powiązania L. Walii z komunistyczną tajną policją

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł w czwartek, że Polska naruszyła prawa człowieka Lecha Wałęsy w sprawie dotyczącej zarzutów, że wybitny przywódca demokracji był agentem komunistycznym współpracującym ze służbami bezpieczeństwa.

L. Wałęsa (80 l.) zaprzecza stawianym mu od kilkudziesięciu lat oskarżeniom, twierdząc, że na początku lat 80. był agentem komunistycznej tajnej policji pod pseudonimem „Bolek”.

Wygrał sprawę o zniesławienie przed polskim Sądem Apelacyjnym, ale Sąd Najwyższy uchylił wyrok na podstawie nowych przepisów.

ETPC jednomyślnie orzekł, że Polska naruszyła prawo Wałęsy do sprawiedliwego procesu i prawo do prywatności.

ETPC stwierdził, że organem rozpatrującym apelację od pierwotnego wyroku skazującego nie był „niezależny i bezstronny sąd ustanowiony na mocy ustawy”, dodając, że istnieją przesłanki wskazujące na to, że polscy urzędnicy nadużyli procedur w celu „poparcia (…) (swoich) opinii politycznych i motywacje”.

„Istotnie Trybunał zauważył, że sprawy L. Wałęsy nie można oddzielić od jego okoliczności politycznych i kontekstu politycznego tamtych czasów w Polsce oraz publicznego i wieloletniego konfliktu pomiędzy L. Wałęsą a” rządzącą partią konserwatywną „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS). ).

ETPC uzupełnił swoje orzeczenie rzadko stosowanym orzeczeniem pilotażowym, zgodnie z którym państwa muszą podjąć kroki w celu rozwiązania problemów systemowych w swoich systemach wymiaru sprawiedliwości.

„W związku ze zidentyfikowanymi problemami systemowymi konieczne jest podjęcie pilnych działań naprawczych” – stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka, przypominając, że Polska wielokrotnie nie stosowała się do orzeczeń sądów.

Stwierdził, że „Polska powinna była podjąć odpowiednie środki legislacyjne i inne, aby zapewnić dopełnienie wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu utworzonego na mocy ustawy w jej krajowym systemie prawnym”.

Sąd nakazał także Polsce zapłatę L. Wałęsie 30 tys. dolarów. odszkodowanie w euro.

W Polsce trwają niepokoje polityczne po tym, jak PiS nie zdobył większości rządzącej pomimo zajęcia pierwszego miejsca w październikowych wyborach.

Koalicja opozycyjna pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego premiera Polski Donalda Tuska ma nadzieję na utworzenie rządu, choć prezydent najpierw powierzył to zadanie obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka działa w krajach Rady Europy, które ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka. Jest to sąd ostatniej instancji, którego orzeczenia mają charakter wiążący, a nie doradczy, choć w ostatnich latach pojawiły się problemy związane z niewykonywaniem jego orzeczeń przez państwa takie jak Polska i Turcja.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *