Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział w czwartek agencji PAP, że nowe traktaty Unii Europejskiej mogą stanowić zagrożenie dla obronności i stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby Niemcy i Francja mogły mieć wpływ na polską politykę obronną.
Parlament Europejski przyjął w środę uchwałę o zmianie traktatów UE, która może skutkować takimi zmianami, jak zniesienie zasady jednomyślności i mechanizmu weta.
S. Kaleta stwierdziła, że dotychczas mechanizmy te chroniły suwerenność państw członkowskich w najważniejszych obszarach, np. w dziedzinie obronności. Bez nich – dodał – UE mogłaby stworzyć nowe regulacje dotyczące obronności, regulujące na przykład to, które kraje powinny posiadać armię.
„Wyobraźmy sobie sytuację, w której Polska będzie musiała kupić sprzęt dla armii europejskiej od Niemców i Francuzów, a armiami tymi będą dowodzić Niemcy i Francuzi, a polscy żołnierze będą stacjonować w Niemczech lub we Francji, bo decyzje zostaną zostać podjęte w tym obszarze” – powiedział.
S. Kaleta, członkini eurosceptycznej partii „Suwerenna Polska”, należącej do prawicowej Zjednoczonej Koalicji, stwierdziła, że podobna sytuacja może powstać w przypadku tworzonych przez UE służb bezpieczeństwa, które według nowych zasad „mogłyby” prowadzić działalność operacyjną w państwach członkowskich bez ich zgody.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której Polska będzie musiała kupić sprzęt dla armii europejskiej od Niemców i Francuzów, a armiami tymi będą dowodzeni Niemcy, Francuzi, a polscy żołnierze będą stacjonować w Niemczech lub we Francji, bo decyzje zostanie zrobione w tym obszarze.
Propozycję zmiany traktatów UE przyjął Parlament Europejski, uwzględniając oczekiwania obywateli dotyczące bardziej efektywnej i demokratycznej Europy, wyrażone w propozycjach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy.
Parlament wezwał do reform, które zwiększyłyby skuteczność UE i wzmocniły wpływ obywateli. Do najważniejszych propozycji należy system dwuizbowy i nowa procedura wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Parlament pracuje także nad osiągnięciem większej przejrzystości w Radzie UE, ogłaszając stanowiska państw UE w kwestiach legislacyjnych i wzywając do rozwiązywania kwestii środowiskowych na poziomie bloku. Proponuje się także wpisanie zdrowia publicznego, bezpieczeństwa cywilnego, przemysłu i edukacji do wspólnych kompetencji UE i jej państw.
Na razie obszary te należą do wyłącznej kompetencji państw UE. Proponuje się także wzmocnienie wpływów UE w obszarach energii, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa, obronności, granic zewnętrznych i infrastruktury transgranicznej.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”