Zdjęcie: Britta Pedersen (dpa / Scanpix).
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETS) orzekł w czwartek, że Polska współpracowała ze służbami bezpieczeństwa, naruszając prawa człowieka Lecha Wałęsy w sprawie powiązanej z zarzutami, że słynny demokratyczny przywódca był agentem komunistycznym.
L. Wałęsa (80 l.) od kilkudziesięciu lat zaprzecza stawianym mu oskarżeniom. Na początku lat 80. był agentem komunistycznej tajnej policji, nazywanym Bolkiem.
Przed polskim Sądem Apelacyjnym wygrał sprawę syna, jednak Sąd Najwyższy na podstawie nowo powstałych aktów prawnych uchylił wyrok.
ETS jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła prawo Wałęsy do sprawiedliwego procesu i prawo do poszanowania życia prywatnego.
ETS stwierdził, że organem rozpatrującym apelację od pierwotnego wyroku nie był niezależny i bezstronny sąd ustanowiony na mocy prawa i dodał, że istnieją oznaki wskazujące, że polskie władze nadużyły procedur w celu wspierania (…) (swoich) motywów i motywacji politycznych .
Trybunał zauważył, że sprawy L. Wałęsy nie można oddzielić od jego okoliczności politycznych i kontekstu politycznego tamtych czasów w Polsce oraz publicznego i długotrwałego konfliktu pomiędzy L. Wałęsą a rządzącą konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
TSUE uzupełni swoje orzeczenie rzadko stosowaną decyzją pilotażową, zgodnie z którą państwa muszą podjąć działania w celu rozwiązania problemów systemowych w systemach wymiaru sprawiedliwości.
Aby zidentyfikować problem systemowy, konieczne jest podjęcie pilnych działań naprawczych – stwierdził ETS, przypominając, że Polska wielokrotnie nie stosowała się do orzeczeń sądów.
Stwierdził, że Polska powinna była podjąć odpowiednie środki prawne i inne, aby zapewnić zgodność z wymogami niezawisłego sądu utworzonego na mocy ustawy w jej krajowym systemie prawnym.
Sąd nakazał także Polsce zapłatę L. Wałęsie 30 000 euro odszkodowania.
W Polsce trwają niepokoje polityczne po tym, jak PiS nie zdobył większości rządzącej, mimo zdobycia pierwszego miejsca w październikowych wyborach.
Koalicja opozycyjna, na której czele stoi były przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Polski Donald Tusk, ma nadzieję na utworzenie rządu, choć prezydent powierzył pierwsze zadanie obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
ETS działa w państwach członkowskich Rady Europy, które ratyfikowały Europejską Konwencję Praw Człowieka. Jest to sąd ostatniej instancji, którego orzeczenia mają charakter wiążący, a nie doradczy, choć w ostatnich latach pojawił się problem niestosowania się do jego orzeczeń przez takie kraje, jak np. Polska i Turcja.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat środowiska biznesowego
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”