Na świecie istnieje ponad pół tuzina odmian ogórka i jest to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka. Ponad 90 procent zielonych warzyw składa się z wody, ale ogórki mają wystarczająco dużo przydatnych właściwości, aby można je było powszechnie stosować nie tylko w kuchni, ale także w kosmetykach.
„Ogórki zawierają związki, które działają alkalizująco, co oznacza, że mogą zmniejszać kwasowość w organizmie. Podobnie jak arbuzy, zawierają dużo wody, dzięki czemu są niskokaloryczne i są idealne dla tych, którzy chcą uniknąć dodatkowych kilogramów. Działają również pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu, zwalczyć obrzęki, choroby układu moczowego i choroby reumatyczne” – powiedziała mediom pracownica działu owocowo-warzywnego Jolanta Sabaitienė w notatce prasowej komercyjnego kanału „Iki”.
Miąższ ogórkowy zawiera witaminy A, C i B (B1, B3 i B6). Zawierają kwas foliowy oraz niektóre minerały: cynk, żelazo, potas, fosfor, wapń, sód i magnez. J. Sabaitienė przypomina jednak, że te ilości nie wystarczą do uzupełnienia dziennej dawki witamin i minerałów, a większość składników znajduje się w skórce ogórka, dlatego nie należy go obierać.
Przerośnięte ogórki? Ty także z nich skorzystasz
„Każdy powie, że ogórki kiszone są najsmaczniejsze, gdy warzywa trafiające do słoika są małe i jędrne”. Jeśli jednak samodzielnie uprawiasz ogórki, z pewnością pojawią się większe okazy, których nie będziesz miał czasu zebrać. Niektóre potrafią tak zarosnąć, że nie mieszczą się nawet w doniczce. A nawet jeśli Ci odpowiadają, zwykle nie zachwycają smakiem: z czasem stają się miękkie, a ich wnętrze staje się puste” – wyjaśnia technolog kulinariów Gailė Urbonavičiūtė.
Kiszenie ogórków ciętych jest na Litwie mniej powszechne, ale np. w Szwecji i Polsce powszechne jest przygotowywanie w ten sposób wywarów na zimę.
Co zrobić z tak przerośniętymi ogórkami? Można je zjeść od razu, ale można też przygotować pyszny dodatek na zimę. Kiszenie ogórków ciętych jest na Litwie mniej powszechne, ale np. w Szwecji i Polsce powszechne jest przygotowywanie w ten sposób wywarów na zimę.
G.Urbonavičiūtė dzieli się dwoma przepisami, które urozmaicą Twój asortyment marynowanych warzyw. Przygotowanie będzie dość proste i niedrogie – wystarczą ogórki i kilka prostych składników.
Przygotowują je ogórki w słoiku, jak Szwedzi
Składniki:
- 2 kg ogórków;
- 3 marchewki;
- 15 groszków czarnego pieprzu;
- 9 groszków ziela angielskiego;
- nasiona gorczycy (pół łyżeczki na słoik);
- 2 szklanki wody;
- 100 g soli.
na marynatę:
- 200 g cukru;
- 1 szklanka 10% octu spirytusowego;
- 450 ml wody.
Produkujemy:
1. Umyj ogórki i pokrój je razem ze skórką w cienkie plasterki o grubości około 1,5 mm. Włóż je do dużej miski i zalej 2 szklankami zimnej wody zawierającej 100 gramów soli. Odstawić na około godzinę, następnie odcedzić.
2. Umyj marchewki, obierz je i pokrój w cienkie plasterki. Marchewkę włożyć do czystych, ogrzanych słoików, równomiernie rozprowadzić w każdym z nich. Do słoiczka dodać przyprawy: 5 ziaren pieprzu czarnego, 3 groszki ziela angielskiego i pół łyżeczki nasion gorczycy. Ogórki włóż do słoików tak, aby były prawie pełne.
3. Przygotuj marynatę: zagotuj wodę z cukrem, dodaj ocet i ponownie zagotuj. Gorącą jeszcze zalewą napełnij słoiki tak, aby wszystkie ogórki były przykryte. Zamknij szczelnie.
4. Pasteryzuj słoiki w garnku z wodą przez około 10 minut – na dno garnka połóż szmatkę i ułóż słoiki tak, aby się nie stykały, dolej wodę do 3/4 wysokości garnka i zagotować, po 10 minutach wyjąć, odstawić, odwrócić dno. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
Sałatka z polskiego ogórka doniczkowego
Składniki:
- 3 kg ogórków;
- 2 łyżki soli;
- pęczek koperku;
- 5 łyżek 10% octu;
- 3 łyżki cukru.
Produkcja:
1. Ogórki dokładnie umyć pod bieżącą wodą, włożyć do miski i zalać zimną wodą. Pozostawić do działania na około 30 minut. Po takim namoczeniu ogórki będą twardsze. Po wyznaczonym czasie obierz ogórki i pokrój je w cienkie plasterki. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz użyć noża.
2. Przygotowane warzywa umieść w czystej misce. Dodaj sól, cukier i ocet. Składniki dokładnie wymieszać i odstawić na około 2 godziny. W międzyczasie dokładnie umyj i osusz koperek. Drobno je posiekaj i dodaj do warzyw.
3. Po kilku godzinach ogórki ponownie wymieszać i przełożyć do czystych, podgrzanych słoików. Do słoików wlać także płyn wypuszczony przez ogórki.
4. Czas pasteryzować słoiki – skorzystaj z metody opisanej w poprzednim przepisie. Pasteryzować przez około 15 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjąć słoiki z garnka i pozostawić do ostygnięcia.
Przechowywać w chłodnym, suchym miejscu i przed jedzeniem zalać kwaśną śmietaną lub jogurtem greckim.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.