21 listopada – Światowy Dzień Życzeń. Światowy Dzień Telewizji. Światowy Dzień Pamięci o Ludziach, którzy zginęli w wypadkach drogowych.
Własny imieniny Dziś świętują Alberta, Albertus, Eibara, Eibar, Eibarė, Eibart, Eibut, Eibutė, Eigarda, Eigardė, Gomantas, Gomantė, Govartas, Govartė, Honorius, Ifigenia.
Ten dzień:
1699 We wsi Preobrażenskoje pod Moskwą został zawarty tajny traktat pomiędzy carem Rosji Piotrem I, wielkim księciem litewskim a królem Polski Augustem II, w którym postanowiono wypowiedzieć wojnę Szwecji i odzyskać zajęte ziemie.
w 1794 r. na mocy rozkazu cara akta litewskie zostały przeniesione z Wilna do Archiwum Państwowego w Petersburgu, a następnie rozproszone pomiędzy różnymi instytucjami.
W 1939 r. rząd Jonasa Černiusa podał się do dymisji. Tego samego dnia nowy Gabinet Ministrów utworzył Antanas Merkys.
W 1994 r. w Wilnie negocjatorzy litewscy i rosyjscy osiągnęli porozumienie w sprawie granicy lądowej obu krajów.
W 1995 roku podpisano w Wilnie porozumienie w sprawie środków bezpieczeństwa w celu ochrony tajnych informacji wojskowych pomiędzy Litwą a Stanami Zjednoczonymi. Litwa jest pierwszym z trzech krajów bałtyckich, który podpisał taką umowę ze Stanami Zjednoczonymi.
w 1998 r. Jedyną uczelnią wyższą kształcącą oficerów na Litwie jest Litewska Akademia Wojskowa generała Jonasa Žemaitisa.
w 2002 roku na szczycie NATO w Pradze oficjalnie zaproszono stolicę Czech, Litwę, Łotwę, Estonię i cztery inne państwa byłego bloku sowieckiego Europy Wschodniej do przyłączenia się do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Litwa została członkiem NATO 29 marca 2004 r.
W 2008 roku Litewski Św. Order Kazimierza 550. ul. W rocznicę urodzin Kazimierza ofiarował pamiątkę świętemu. Tablica Kazimierza dla jedynego miasta na świecie nazwanego imieniem tego świętego w Wenezueli. Autorem płaskorzeźby jest Petras Henrikas Garška, odznaczony Medalem św. Kazimierza Garbė.
W 2009 roku zmarła Jadvyga Bieliauskienė, działaczka litewskiego ruchu oporu wobec sowieckiego reżimu okupacyjnego, dysydentka, więźniarka obozów, założycielka Bractwa Obrony Niepodległości Litwy i jego wieloletnia przewodnicząca. W połowie stycznia obchodziła swoje 80. urodziny.
W 2012 roku w wieku 85 lat po ciężkiej chorobie zmarł jeden z najsłynniejszych litewskich sportowców, bokser Algirdas Šocikas.
W 2014 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Litwę.
W 2018 roku w wieku 85 lat zmarł Tomas Vaisieta, znany aktor i wieloletni artysta Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego (wówczas Litewskiego Państwowego Akademickiego Teatru Dramatycznego).
W 2019 roku Prezydent Valdas Adamkus otrzymał od Litwinów z całego świata Złoty Medal Vyčiusa za zasługi dla Litwy.
Cytat dnia: „Kiedy życie jest piękne, nie ma potrzeby dyskutować o sensie życia” (R. Bradbury).
Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale komentarze zawierające wulgaryzmy będą automatycznie usuwane bez przeprosin.
Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy niewykształconych, niegrzecznych, nie na temat, podpisanych w imieniu innej osoby, naruszających prawo, promujących spam lub nawołujących do przestępstwa. Jeżeli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa po odlocie niczym wróbel mogą zamienić się w ważącego tonę byka – Twoje dane przekażemy na żądanie służb specjalnych Litwy.

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.
