Dulkiusa – list otwarty trzech byłych ministrów

„Jesteśmy przekonani, że obecne ograniczenie świadczeń zdrowotnych na Litwie niszczy nasz system opieki zdrowotnej, odsuwając świadczenia lecznicze od pacjenta i zwiększając nierówne rozmieszczenie personelu medycznego pomiędzy dużymi miastami i regionami. Takie zachowanie jest szkodliwe z punktu widzenia z punktu widzenia zdrowia ludności” – piszą w piśmie byli ministrowie.

W piśmie Socjaldemokraci zwracają uwagę, że wiele gmin i lekarzy nie rozumie celów wdrażanej przez rząd reformy służby zdrowia.

„Uważamy, że błędna chęć skupienia całej szpitalnej i specjalistycznej opieki zdrowotnej w kilku szpitalach doprowadziła do skutecznego zawieszenia pracy szpitala Zarasai i zakłóceń w świadczeniu usług w Raseiniai. Jeśli ruch będzie kontynuowany w tym kierunku w większości gmin świadczenie usług położniczych i chirurgicznych może zostać zakłócone lub wstrzymane” – napisano w piśmie skierowanym do A. Dulkii.

W piśmie byłych ministrów ochrony zdrowia A. Dulkys proszony jest o przeprowadzenie audytu prowadzonych prac transformacyjnych i korektę planów wdrożenia reformy zdrowia.

„Zapraszamy do przeprowadzenia audytu wszelkich prac prowadzonych w kierunku rozbiórki powiatowych obiektów medycznych objętych pojęciem „reformy”. Na podstawie wyniku audytu skorygować plany realizacji „reformy” poprzez rezygnację z działań, które nie poprawić (a nawet pogorszyć) jakość i dostępność świadczonych usług” – czytamy w piśmie V. Andriukaitisa, G. Černiauskasa i J. Olka do Ministra Zdrowia.

ELTA przypomina, że ​​Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) nie po raz pierwszy wzywa do wstrzymania reformy zdrowia zainicjowanej przez partię rządzącą. Na początku sierpnia i września partia wystosowała apel do większości Sejmu, rządu i prezydenta, prosząc o przeprowadzenie audytu realizowanej reformy zdrowia.

Opozycja mówi o reformie służby zdrowia i krytykuje rozpoczęte w sierpniu tworzenie ośrodków zdrowia. Władze litewskie mogą obecnie podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia, w których zapewnionych będzie co najmniej 80% podstawowych świadczeń zdrowotnych. Władze samorządowe będą musiały do ​​końca tego roku podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia łączących publiczne lub prywatne placówki medyczne.

Zdrowie publiczne, podstawowa opieka ambulatoryjna, podstawowa opieka szpitalna, ponadpodstawowa opieka ambulatoryjna, choroby wewnętrzne (profil terapeutyczny) i usługi medycyny ratunkowej powinny być grupowane w ośrodku zdrowia na zasadzie współpracy, ale ich spektrum jest zróżnicowane w zależności od gminy, w zależności od od rozmiaru każdego.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *