Minister obrony narodowej Arvydas Anusauskas powiedział, że w chwili obecnej nie widzi żadnego ruchu w kierunku decyzji politycznej w sprawie wycofania się z Konwencji o nieużywaniu amunicji kasetowej.
„Myślę, że w tym przypadku, w obliczu zbliżających się różnych wyborów, może nasi politycy po prostu chcą trzymać się z daleka od tak skomplikowanych kwestii, które mogą powodować niedogodności” – powiedział w czwartek w radiu Žinių A. Anusauskas.
„Nie ma w tej sprawie rozwiązania politycznego, nie ma jeszcze ruchu w tym kierunku” – dodał.
A. Anušauskas zauważył, że wszystkie instytucje odpowiedzialne za tę kwestię są świadome oceny Ministerstwa Obrony Narodowej (KAM) oraz że Litwa jest jedynym krajem na wschodniej flance NATO, który podpisał konwencję o nieużywaniu kaset . amunicja.
„Myślę, że wszyscy musimy jeszcze pomyśleć o tym, jak Litwa może skuteczniej się bronić i właśnie to (amunicja kasetowa – BNS) daje nam możliwość skuteczniejszej obrony, na przykład przed kolumnami pancernymi wroga” – mówi A. Anusauskas.
We wrześniu Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło się do członków Rady Obrony Narodowej (VGT) z propozycją zbadania kwestii ewentualnego odstąpienia od konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej. Jednakże VGT zdecydowało się nie zajmować tą kwestią.
Nie ma politycznego rozwiązania tej kwestii i nie widać jeszcze żadnych ruchów w tym kierunku.
Doradca prezydenta Kęstutis Budrys powiedział na początku października, że oczekuje się na dodatkowe informacje i ekspertyzy w tej sprawie, a także na temat stanowiska sojuszników. Już wcześniej doradczyni przywódcy kraju Asta Skaisgirytė stwierdziła, że wycofanie się z Konwencji o amunicji kasetowej może zaszkodzić prestiżowi kraju.
Ministerstwo Obrony uważa, że amunicja kasetowa jest niezwykle skutecznym środkiem obrony, z którego Litwa powinna mieć możliwość korzystania. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w przypadku konfliktu zbrojnego z Litwą Rosja i Białoruś niewątpliwie użyłyby amunicji kasetowej, co dałoby im przewagę militarną.
Ministerstwo podkreśla także, że w porozumieniu nie uczestniczą Stany Zjednoczone, a także inni sojusznicy Litwy – Estonia, Finlandia, Łotwa, Polska, Rumunia i Turcja.
Litwa przystąpiła do Konwencji o nieużywaniu amunicji kasetowej w 2011 r.
Porozumienie zabrania używania, produkcji i nabywania amunicji kasetowej oraz ustanawia szczególne obowiązki mające na celu zaradzenie humanitarnym skutkom tej broni.
Amunicja kasetowa to pojemnik wystrzeliwany z powietrza lub ziemi, zawierający od kilkudziesięciu do kilkuset pocisków rakietowych rozmieszczonych na obszarze wielkości boiska do piłki nożnej.
W połowie lipca zakazana w wielu krajach amunicja została przekazana przez Stany Zjednoczone Ukrainie, która broni się przed rosyjską agresją.
A. Anušauskas: gminy powinny być zaangażowane w realizację planu obronności państwa
Minister Obrony Narodowej potwierdza, że w realizację zatwierdzonego w poniedziałek przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Planu Obrony Państwa powinny zaangażować się gminy, którym przekazano część przewidzianych w nim obowiązków.
„Inne instytucje – np. samorząd – na które Ministerstwo Obrony Narodowej nie może w żaden sposób wpływać, powinny jednak zostać zaangażowane w realizację tego planu, gdyż część obowiązków, najbardziej zróżnicowana w zakresie prac przygotowawczych, przypada na nich” – powiedział w czwartek radiu Żyniai A. Anušauskas. .
Podkreślił, że zatwierdzony w poniedziałek Plan Obrony Państwa jest jedynym planem publicznym, który szczegółowo określa odpowiedzialność instytucji każdego państwa w realizacji zadań strategicznych.
„Każda instytucja widzi w tym planie swoje obowiązki. Osoby, które się nim interesują, mogą też zobaczyć, kto za co jest odpowiedzialny, bo inne plany… tak naprawdę są zamknięte, są ciągle weryfikowane, są to plany bardzo szczegółowe, ale nie są upubliczniane” – mówi A. Anusauskas.
Prezydencja wskazuje, że Plan Obrony Narodowej jest tak opracowany, aby poszczególne elementy globalnej obronności funkcjonowały jako spójna całość. Obejmuje to obronę zbrojną, mobilizację i opór cywilny.
Celem tego planu jest obrona suwerenności i integralności terytorialnej Litwy przed atakami zbrojnymi poprzez skoncentrowane wysiłki i zasoby sił zbrojnych i NATO, instytucji państwowych i miejskich, podmiotów gospodarczych, obywateli i ich organizacji.
Planowane jest także powołanie w poniedziałek Powszechnej Rady Koordynacyjnej Obrony Narodowej, która miała zapewnić interakcję biznesu z instytucjami państwowymi oraz poszukiwanie rozwiązań na poziomie gmin.
Plan przygotowała grupa ekspertów prezydencji, na której czele stał głowa kraju Gitanas Nausėda.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”